24 Απριλίου, 2024
  • 24 Απριλίου, 2024

Εύκολα στους 8 η Δόξα με πεντάρα

By on 12 Ιανουαρίου, 2023 0 21342 Views

Εύκολη πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου για τη Δόξα , επικρατώντας του Εθνικού Άχνας στην Περιστερώνα με 5-1. Η ομάδα της Κατωκοπιάς προηγήθηκε με 2-1 στο ημίχρονο (3’ Περδίος αυτογκόλ, 18’ Φασουλιώτης, μείωσε με πέναλτι στο 27’ ο Ομπάμα) και στην επανάληψη «καθάρισε» εύκολα με άλλα τρία γκολ, με σκόρερ τον Ιωσηφίδη (50’), Ασαμόα με πέναλτι (56’) και Τραϊτσέφκι (62’). Ο Εθνικός ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 54’. Στο 90+1′ ο διαιτητής Μάριος Αντωνίου υπέδειξε πέναλτι για τον Εθνικό για ανατροπή του Ν. Περδίου από τον Στυλιανού, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

ΔΟΞΑ (Mούζουρος): Πρινιωτάκης, Αντενόν, Μπένι (67′ Παυλίδης), Τιντζανί, Ιωσηφίδης, Ασαμόα (75′ Νάγκαρ), Κοβάσεβιτς (67′ Στυλιανού), Καραμανώλης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι (75′ Φαουάζ), Μέσκα (75′ Σαντίκ).
Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Κωνσταντίνου, Κέρλα, Ίλιτς, Βαγιέχο, Σόπτσικ.

ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας (Χριστοδούλου): Πέτρου, Κ. Ηλία (46′ Κουντόπιακ), Ομπάμα (83′ Ν. Περδίος), Χαραλάμπους, Καλλένος (64′ Βάντερ), Ιωάννου, Χριστοφή, Κουσιάππα, Α. Περδίος (57′ Γκοροπέφσεκ), Καλογήρου, Σαββίδης (64′ Α. Ηλία).
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ντε Λίμα, Φαουστίνιο,  Χαραλάμπους, Κυπριανού.

ΣΚΟΡΕΡ: Α. Περδίος(14′ αυτ.), Φασουλιώτης (18′), Ιωσηφίδης (50′), Ασαμόα (56′), Τραϊτσέφσκι (62′) / Ομπάμα (27′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραμανώλης / Χριστοφή.
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Ιωάννου (2η κίτρινη).
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 100.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
VAR: Κώστα Ροβέρτος