• 20 Απριλίου, 2024
  • Στο 94′ έδωσε ελπίδες.Το 3-1 ανατρέπεται από ένα καλό ΑΠΟΕΛ

Στο 94′ έδωσε ελπίδες.Το 3-1 ανατρέπεται από ένα καλό ΑΠΟΕΛ

By on 11 Ιουλίου, 2018 0 4014 Views

ΓΚΟΛ 90+4΄3-1 Ο Καζού με κεφαλιά από σέντρα του Σόουζα μειώνει δίνοντας ελπίδες στο ΑΠΟΕΛ αφού με νίκη 2-0 πλέον παίρνει την πρόκριση

Ένα γκολ του Καζού στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δίνει ελπίδες στο ΑΠΟΕΛ για να ανατρέψει την ήττα 3-1 που γνώρισε από τη Σούντουβα στον α΄ αγώνα του Α΄ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ στο «Άρβι Φούτμπολ Αρένα» στη Λιθουανία.

Χωρίς το τέρμα που να ανατρέπει αυτό το εφιαλτικό 3-0 που πλανάτο σαν βαριά και ασήκωτη σκιά πάνω από όλους στο γαλαζοκίτρινο στρατόπεδο.

Το χειρότερο 20λεπτο της ιστορίας του τα τελευταία 15 χρόνια τουλάχιστον σε αγώνα της Ευρώπης σε προκριματική φάση έκανε το ΑΠΟΕΛ.Δέχθηκε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και σε 20’δέχθηκε τρια γκολ απο την Σούντουβα και μάλιστα απο τον ίδιο παίκτη ,τον Σισίλια που πλάσαρε τρεις φορές εύστοχα σχεδόν με τον ίδιο τρόπο (σαν σε ριπλέι)με την άμυνα του ΑΠΟΕΛ να μην μπορούσε να κάνει τα στοιχειώδη για να μην βγούν οι πάσες απο πλάγια αλλά ούτε για να καλύψουν το χώρο με σποτέλεσμα ο Σισίλια ανενόχλητος με όση άνεση ήθελε να πετύχει τρία γκολ και να βάζει δύσκολα στο ΑΠΟΕΛ που άρχισε τον αγώνα εγκληματικά χαλαρά και θα πρέπει να ιδρώσει πολύ στον επαναληπτικό.

Στην επανάληψη ο Μπαλταζάρ προσπάθησε να διορθώσει κάποια δικά του λάθη και μαζί την εικόνα της ομάδας. Έβαλε Ποτέ και Αλωνεύτη, και η απόδοση βελτιώθηκε. Και οι δυο είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά δεν ερχόταν το γκολ, καθώς υπήρχε πρόβλημα να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων.

Τελικά, στο 90+4΄ ο Καζού με κεφαλιά πέτυχε το γκολ που αφήνει ανοιχτό το παράθυρο της πρόκριση στην επόμενη φάση. Θα πρέπει όμ ως να βελτιωθεί πολύ σε μια εβδομάδα για να τα καταφέρει…

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΣΟΥΝΤΟΥΒΑ (Βλ. Τσέμπουρι): Καρντούμ, Λεϊμόνας, Σβερλιούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (58΄Φίνκλερ), Βερμπίκας (83΄ Ντιμπάλ), Τόπτσαγκιτς (30΄ Βεζεβίτσιους), Α. Γιανκάουσκας, Σισίλια

Στον πάγκο:Ρίντλεϊ, Γκάιντουτσικ, Ισόδα, Κασπαραβίτσιους, Φινκλέρ, Ντιμπάλ, Βεζεβίτσιους

ΑΠΟΕΛ (Μπρ. Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63΄Νατέλ), Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Αλ Τάαμαρι, Σάλαι (46΄ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (46΄Ποτέ), Ντελατόρε

Στον πάγκο: Ρομό, Εφραίμ, Βινίσιους, Ποτέ, Αλωνεύτης, Καρλάο, Νατέλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λεϊμόνας

ΓΗΠΕΔΟ: “Άρβι Φούτμπολ Αρένα”

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σαν Φενταγί (Ντε Αλμέιδα, Σλ. Γιοσίποβιτς)