• ΕΛΛΑΔΑ
  • Ζαπάτα Μιράγιες – Τσιτσιπάς 0-2: Με άνεση στα προημιτελικά στη Μαδρίτη

Ζαπάτα Μιράγιες – Τσιτσιπάς 0-2: Με άνεση στα προημιτελικά στη Μαδρίτη

By on 3 Μαΐου, 2023 0 15773 Views

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε άνετα τον Μπερναμπέ Ζαπάτα Μιράγιες με 2-0 και πέρασε ξεκούραστα στα προημιτελικά στο Masters της Μαδρίτης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς  πετυχαίνοντας επτά μπρέικ νίκησε τον Μπερναμπέ Ζαπάτα Μιράγιες με 6-3, 6-1 και πέρασε ξεκούραστα στα προημιτελικά στο Masters της Μαδρίτης. Εκεί ο 24χρονος παίκτης θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (4/5) τον Γερμανό, Γιαν-Λέναρντ Στρουφ, που με τη σειρά του νίκησε τον Πέδρο Κατσίν με 7-6(7), 6-7(7), 6-3.

Με τέσσερα break το 1-0

Στο εναρκτήριο γκέιμ ο Τσιτσιπάς είχε διπλή ευκαιρία για break στο 15-40, όμως ο Ζαπάτα Μιράγιες με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 1-0. Ο Τσιτσιπάς απάντησε με love game (1-1) και ακολούθησαν νέες μαζεμένες ευκαιρίες για break, έξι σε ένα γκέιμ για τον Τσιτσιπά, που τελικά το πέτυχε προσπέρασε με 2-1.

Όμως ο Ισπανός στην πρώτη δική του ευκαιρία απάντησε με break (2-2). Στο 5ο game ο Τσιτσιπάς βρήκε break με love game, για να απαντήσει με love game και break o Ζαπάτα Μιράγιες. Ο χορός των break συνεχίστηκε, με τον Τσιτσιπά να φθάνει στο 30-40 και να το εκμεταλλεύεται για το 4-3.

Με ευκολία ο Έλληνας παίκτης έκανε το 5-3 και σφάγισε την κυριαρχία του στο επόμενο γκέιμ, ο Ζαπάτα Μιράγιες προηγήθηκε 40-0, όμως ο Τσιτσιπάς έκλεισε το σετ με 6-3.

Απόλυτα κυρίαρχος

Ιδανικά άρχισε το 2ο σετ για τον Τσιτσιπά, άνετο 1-0, νέο break (5ο στον αγώνα) και 2-0, όμως ο Ζαπάτα Μιράγιες απόλυτα ουσιαστικός, στην 3η ευκαιρία, 3ο break και 1-2.

Όμως, ο χορός των break συνεχίστηκε, με το 6ο για τον Τσιτσιπά στον αγώνα έκανε το 3-1 και με love game ξέφυγε στο 4-1, αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα. Ο Τσιτσιπάς κυριαρχώντας στον αγώνα προηγήθηκε 15-40, με το 7ο συνολικά break έκανε το 5-1 και έκλεισε το σετ με 6-1 σε 31 λεπτά, εξασφαλίζοντας μια άνετη πρόκριση.https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599v1hksjcjrlp&playlistId=v-csc5m82qh2nt