• 28 Μαρτίου, 2024
  • Κινγκς – Μπακς 124-133: «Βασιλιάς» Αντετοκούνμπο στο Σακραμέντο

Κινγκς – Μπακς 124-133: «Βασιλιάς» Αντετοκούνμπο στο Σακραμέντο

By on 14 Μαρτίου, 2023 0 534 Views

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επιστρέφει… εμφατικά στην ενεργό δράση 46 πόντους και 12 ριμπάουντ, οι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας μέσα στο Σακραμέντο τους Κινγκς 133-124. Άναψαν στο τέλος τα αίματα με Λόπεζ και Λάιλς

Το πόσο επιδραστικός είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο παιχνίδι των Μιλγουόκι Μπακς αποτυπώθηκε στο παρκέ του «Golden 1 Center».

Ύστερα από τρία ματς στα «πιτς» ο Έλληνας σούπερ σταρ επέστρεψε στην ενεργό δράση και έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη των Μπακς επί των Κινγκς στο Σακραμέντο. Μια νίκη με την οποία άνοιξαν ακόμα περισσότερο την «ψαλίδα» από τους Μπόστον Σέλτικς στην Ανατολή.UnmuteRemaining Time -0:00 Fullscreen

Ο «Greek Freak» πέτυχε 19 από τους 46 πόντους του στην 3η περίοδο βοηθώντας την ομάδα του να πάρει το μομέντουμ του αγώνα έχοντας επιστρέψει και από το -15 του α’ ημιχρόνου. Συνολικά αγωνίστηκε 34 λεπτά και είχε 17/27 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 5 λάθη. Τα ευχάριστα νέα για τον Μπουντενχόλζερ ενόψει της συνέχειας ήρθαν από τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι το μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε.

Τελείωσε το ματς με 31 πόντους, έχοντας από τη πλευρά του 4/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 8/8 βολές και 9 τελικές πάσες, την ώρα που ο Μπρουκ Λόπεζ μέτρησε άλλους 23 πόντους με 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Μάλιστα ο σέντερ των Μπακς είχε και έναν έντονο διαπληκτισμό με τον Τρέι Λάιλς λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με αποτέλεσμα αμφότεροι να αποβληθούν από το παιχνίδι.

Για λογαριασμό των Κινγκς, ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε τα… πάντα στο παρκέ, αν και έριξε την απόδοσή του από τα μέσα της 3ης περιόδου και μετά, έχοντας 23 πόντους, 17 ριμπάουντ και 15 ασίστ! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φοξ με 35 πόντους και 13/23 εντός παιδιάς ωστόσο ο πάικτης-κλειδί και εκείνος που κράτησε τους Κινγκς στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Κέβιν Χουέρτερ με 28 πόντους και 8/11 τρίποντα! Μάλιστα τα οκτώ εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα ισοδυναμούν και με προσωπικό ρεκόρ καριέρας.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν καλύτερη «εκκίνηση» στο παιχνίδι καθώς στο 4′ είχαν πάρει διαφορά οκτώ πόντων (16-8) αλλά οι συνεχόμενοι πόντοι του Giannis έφεραν το ματς στη μία κατοχή (16-13) με ένα μίνι σερί 5-0. Μάλιστα δύο λεπτά πριν από το τέλος της 1ης περιόδου οι Μπακς πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (23-22) ωστόσο οι Κινγκς έκλεισαν το δωδεκάλεπτο με προβάδισμα 32-27.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις αποτελούσε το μεγάλο όπλο του Σακραμέντο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Και κάπως έτσι η ομάδα του προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά (56-41) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στον αντίποδα το Μιλγουόκι το μόνο που κατάφερε ήταν αν μειώσει στους 8 πόντους (61-53) με επιμέρους 12-5 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (62-53).

Στην 3η περίοδο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι ήθελε στο καλάθι των γηπεδούχων καθώς σημείωσε 19 πόντους σε αυτό το διάστημα και βοήθησε την ομάδα του να πάρει προβάδισμα με 90-87. Ένα διάστημα όπου τα αμυντικά συστήματα του Μάικ Μπράουν είχαν πάει… περίπατο. Και χάρη στον Greek Freak οι Μπακς μπόρεσαν να επιστρέψουν από το -8 (68-76) και με επιμέρους 15-2 να βρεθούν μπροστά στο σκορ με +5 πόντους (83-78) στα 3:26 πριν από το τέλος του δωδεκαλέπτου (90-87).

Έκτοτε το ματς ήταν… αίμα και άμμος. Τα «Ελάφια» κρατούσαν μετά… κόπων και βασάνων το προβάδισμα, καθώς οι Κινγκς έβρισκαν επιθετικές λύσεις δια χειρός του απίθανου Χουέρτερ ο οποίος δεν σταμάτησε να «πυροβολεί» έξω από τα 7.25 μέτρα. Την ίδια ώρα ο Γιάννης έπαιρνε τις απαραίτητες ανάσες στον πάγκο, με τον Μπρουκ Λόπεζ να είχε πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα των Μπακς. Το παιχνίδι ήταν εξόχως συναρπαστικό στην τελευταία περίοδο. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος οι Μπακς είχαν προβάδισμα με 120-114 «απαντώντας» στα τρίποντα του Χουέρτερ, ο οποίος, μάλιστα, είχε κάνει και ρεκόρ καριέρας όσον αφορά τα εύστοχα σουτ έξω από την περίμετρο.

Αντετοκούνμπο και Μίντλετον ανέλαβαν δράση και ουσιαστικά «κλείδωσαν» το παιχνίδι δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, όταν και έστειλαν την διαφορά στο +11 (127-116). Έκτοτε δεν υπήρξε (άλλος) γυρισμός για τους Κινγκς και οι Μπακς κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα που είχε μεσολαβήσει στο Σαν Φρανσίσκο. Στα 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος άναψαν για τα καλά τα αίματα όταν ο Λάιλς έκανε χωρίς λόγο φάουλ στον Γιαννη Αντετοκούνμπο και ο Μπρουκ Λόπεζ μπήκε στη μέση για να ζητήσει τον λόγο με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το ματς μαζί με τον παίκτη του Σακραμέντο.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 62-53, 87-90, 124-133.