• Ζιρόνα – Ατλέτικο 0-1: Ο Μοράτα έδωσε τη λύση στις καθυστερήσεις

Ζιρόνα – Ατλέτικο 0-1: Ο Μοράτα έδωσε τη λύση στις καθυστερήσεις

By on 14 Μαρτίου, 2023 0 586 Views

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Ζιρόνα εκτός έδρας με γκολ του Μοράτα στο πρώτο λεπό των καθυστερήσεων και η ομάδα του Σιμεόνε παρέμεινε στην πρώτη τριάδα της La Liga.

Ο Αλβάρο Μοράτα που πέρασε ως αλλαγή στο ματς της Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Ζιρόνα ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στην ομάδα του Σιμεόνε με γκολ στις καθυστερήσεις για το 0-1 των “ροχιμπλάνκος” που πήραν ένα σημαντικό τρίποντο και παρέμειναν στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μοράτα μετά από κόρνερ από τα δεξιά πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά εν συνεχεία και μέσω τη χρήση του VAR μέτρησε.

ΖΙΡΟΝΑ: Γκασανίγκα, Μαρτίνεθ, Μπουένο, Λόπεζ, Γκουτιέριεθ, Τσιγκάνοφ (87′ Βίγια), Α. Γκαρθία (87′ Εσπινόσα), Ρομέου (75′ Μαρτίν), Μ. Γκαρθία (64′ Φερνάντεθ), Ρικέλμε, Καστεγιάνος (75′ Στουανί).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Μολίνα, Σβατς, Χιμένες, Ερμόσο, Καράσκο (76′ Σαούλ), Γιορέντε (62′ Ντε Πολ), Κόκε (81′ Βίτσελ), Λεμάρ (62′ Κορέα), Ντεπάι (62′ Μοράτα), Γκριέζμαν.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Κάντιθ – Χετάφε 2-2 (39′ Σομπρίνο, 82′ πέν. Αλκάραθ / 61′ πέν., 90+16′ πέν. Ουνάλ)
  • Ρεάλ – Εσπανιόλ 3-1 (22′ Βινίσιους, 39′ Μιλιτάο, 90+3′ Ασένσιο / 8′ Χοσέλου)
  • Έλτσε – Βαγιαδολίδ 1-1 (90+6′ Μορέντε / 4′ Λάριν)
  • Θέλτα – Ράγιο 3-0 (51′, 85′ Άσπας, 52′ αυτ. Σις)
  • Βαλένθια – Οσασούνα 1-0 (74′ Κλάιφερτ)
  • Μαγιόρκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (50′ Λι / 3′ Φερνάντεθ)
  • Σεβίλλη – Αλμερία 1-1 (45+2′ πέν. Οκάμπος / 2′ Ακιέμε)
  • Βιγιαρεάλ – Μπέτις 1-1 (55′ Πίνο / 38′ Ιγκλέσιας)
  • Αθλέτικ – Μπαρτσελόνα 0-1 (45+1′ Ραφίνια)