Ήττα με 10,στο 94΄για την Εθνική Παίδων

By on 13 Μαρτίου, 2023 0 1406 Views

Παρά το γεγονός ότι η Εθνική μας προηγήθηκε δύο φορές της Ιρλανδίας με 1-0 και 2-1, δεν απέφυγε την ήττα στον τρίτο και τελευταίο της αγώνα στον 6ο όμιλο του Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων Κ17 της UEFA.

3-2 το τελικό σκορ για τους Ιρλανδούς με τέρμα στο 6ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, τέρμα που τους χάρισε και την πρόκριση στην τελική φάση ως πρώτοι από τον όμιλο. Ο Παναγιώτης Ανδρέου στο 14′ νικήθηκε από τον Ιρλανδό τερματοφύλακα σε τετ α τετ, απάντησαν στο 21′ οι Ιρλανδοί με δοκάρι του Kehir, για να σκοράρει για την Εθνική μας με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ στο 39′ ο Χρύσης Ευαγγέλου, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιρλανδοί άσκησαν πίεση στην ομάδα μας, όμως οι ευκαιρίες ήταν για την Κύπρο με τον Χρύση Ευαγγέλου στο 55′ και στο 66′. Τελικά, στο 69′ ο Kehir με απευθεία φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αβραμίδης στο 73′ με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-1 για την Κύπρο. Ο Σωκράτους αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76′ και οι Ιρλανδοί, εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα ισοφαρίζοντας με τον Razi στο 81′ και πήραν τη νίκη στο 6ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Okasun.

Κύπρος (Κ. Χαραλαμπίδης): Παπακωνσταντίνου, Νικολάου, Γιαννακού, Μικελίδης, X. Καττιρτζιής (61′ Πουρσαϊτίδης), Ανδρέου, Αγγελή (73′ Αβραμίδης), Ισαάκ (71′ Κωνσταντίνου), Σωκράτους, Χατζηγεωργίου (79′ Πιριντζιής), Ευαγγέλου (71′ Λουκαϊδής)

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Ιταλία νίκησε με 3-0 την Ουκρανία. Ιρλανδία και Ουκρανία ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με 7 βαθμούς με τους Ιρλανδούς να προκρίνονται ως πρώτοι με καλύτερο συντελεστή τερμάτων. Την ολοκλήρωση των άλλων ομίλων θα περιμένουν οι Ιταλοί για να δουν αν συμπεριλαμβάνονται στους καλύτερους δεύτερους.