• 18 Απριλίου, 2024
  • Ρόμα – Σασουόλο 3-4: Φεστιβάλ γκολ στο Ολίμπικο

Ρόμα – Σασουόλο 3-4: Φεστιβάλ γκολ στο Ολίμπικο

By on 12 Μαρτίου, 2023 0 645 Views

Η Σασουόλο πήρε σπουδαία νίκη στο “Ολίμπικο” με αντίπαλο τη Ρόμα των 10 παικτών, χάρη σε ένα χορταστικό 4-3.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι για γερά (και με πολλά) νεύρα, η Σασουόλο υπέταξε με 4-3 τη  Ρόμα στο “Ολίμπικο” για την 26η αγωνιστική  και της στέρησε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Τα δύο γρήγορα γκολ του Αρμάν Λοριεντέ έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι. Ο Νίκολα Ζαλέβσκι μείωσε στο 26′, όμως οι “τζιαλορόσι” δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στον αγώνα, παρότι έχασαν ευκαιρίες. Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους μάλιστα ο Ντομένικο Μπεράρντι αύξησε το δείκτη του σκορ με εκτέλεση πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Μαράς Κουμπουλά, που αποβλήθηκε.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Πάουλο Ντιμπάλα πέτυχε το ένατο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα, όμως οι παίκτες του Αλέσιο Ντιονίζι πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια τους στη σεζόν και κοίταξαν στα μάτια εκείνους της Ρόμα. Το γκολ του Αντρέα Πιναμόντι στο 75′ ήταν το επιστέγασμα μιας εμφάνισης με ευκαιρίες ακόμα και δοκάρι και η μείωση στις καθυστερήσεις από τον Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ δεν έπαιξε κάποιον ρόλο.

Ο Δημήτρης Κεραμίτσης κάθισε στον πάγκο για τους “τζιαλορόσι”.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Σπέτσια – Ίντερ 2-1 (55′ Μαλντίνι, 87′ πέν. Ενζολά / 83′ πέν. Λουκακού)
  • Έμπολι – Ουντινέζε 0-1 (54′ Μπεκάο)
  • Νάπολι – Αταλάντα 2-0 (60′ Κβαρατσχέλια, 77′ Ραχμάνι)
  • Μπολόνια – Λάτσιο 0-0
  • Λέτσε – Τορίνο 0-2 (20′ Σίνγκο, 23′ Σανάμπρια)
  • Κρεμονέζε – Φιορεντίνα 0-2 (27′ Μαντράγκορα, 50′ Καμπράλ)
  • Βερόνα – Μόντσα 1-1 (51′ Βέρντι / 55′ Σένσι)
  • Ρόμα – Σασουόλο 3-4 (26′ Ζαλέβσκι, 50′ Ντιμπάλα, 90+4′ Βαϊνάλντουμ / 13′, 18′ Λοριεντέ, 45+4′ πέν. Μπεράρντι, 75′ Πιναμόντι)
  • 12/03 21:45 Γιουβέντους – Σαμπντόρια
  • 13/03 21:45 Μίλαν – Σαλερνιτάνα