• Ντέρμπι με πάθος, ένταση ,και κόκκινο από την Ομόνοια στο ΑΠΟΕΛ.(1-1 με τον Παναγιώτου να ισοφαρίζει στο 86΄)

By on 11 Μαρτίου, 2023 0 1159 Views

Με γκολ του Νικόλα Παναγιώτου η Ομόνοια πήρε τον βαθμό στο ντέρμπι αιωνίων και δεν επέτρεψε στο ΑΠΟΕΛ να ξεφύγει πέντε βαθμούς από την ΑΕΚ.

Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ εξήλθαν ισόπαλοι 1-1, μια ισοπαλία που πληγώνει περισσότερο τους γαλαζοκίτρινους.

Ήταν ένα παιχνίδια με ένταση, πάθος, τρία ακυρωθέντα γκολ και δύο που μέτρησαν.

Στο 41’ ακυρώθηκε γκολ του Κακουλλή για φάουλ στον Καρώ.

Στο 44’ το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Κρέσπο.

Στο 60’ ακυρώθηκε γκολ του ΑΠΟΕΛ για οριακό οφσάιντ του… σκόρερ Μακέντα.

Στο 67’ ακυρώθηκε γκολ του Λοίζου για οφσάιντ.

Στο 86’ ο Νικόλας Παναγιώτου με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με το 1-1 να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ είναι στην πρώτη θέση και τους 60 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια στους 42 βαθμούς.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 8ο λεπτό έγινε μια καλή φάση για την Ομόνοια στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, με κεφαλιά του Παναγιώτου στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μπέλετς σταμάτησε την κεφαλιά του Κακουλλή!

Στο 12ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ απείλησε με κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να περνά μόλις πάνω από τα δοκάρια. 6 λεπτά μετά ένα σουτ του Κούσουλου από απόσταση ήταν πολύ άστοχο.

Στο 35ο λεπτό ο Μακέντα πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ, αλλά ο Ουζόχο ήταν σε σωστή θέση και μάζεψε.

Στο 42ο λεπτό ο Κακουλλής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο ο ρεφ ακύρωσε το γκολ αφού θεώρησε πως ο επιθετικός της Ομόνοιας είχε κάνει φάουλ στον Καρώ στην εξέλιξη της φάσης.

Μάλιστα λίγο μετά, συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και λανθασμένη αντίδραση της άμυνας της Ομόνοιας ο Κρέσπο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ για το ΑΠΟΕΛ.

Λίγο μετά ο Βιγιαφάνες έπιασε ένα σουτ από απόσταση, με τον Ουζόχο να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

Στο 53ο λεπτό ο Μπεζούς λίγο έξω από την περιοχή, έπιασε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω. Η μεγάλη ευκαιρία όμως ήρθε λίγο μετά όταν έκανε το σουτ ο Μπεσεντίν, η μπάλα κτύπησε στον Κρέσπο, πήγε στον Λοϊζου, ο οποίος όμως από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 61΄ο Μακέντα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο ο VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ.

Στο 67ο λεπτό ο Λοϊζου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που πίεζε και στο 86ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Παναγιώτου μετά από ασίστ του Παπουλή και γλύστρημα του Μπέλετς!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Λοίζου (70′ Σράντι), Κίτσος (79′ Λέζιακς), Μπασιρού (58′ Χαραλάμπους), Παναγιώτου, Κούσουλος (79′ Ντίσκερουντ), Μπεσεντίν, Κακουλλής, Μπέζους (58′ Παπουλής)

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Παπουλής, Λέζιακς, Λανγκ, Σράντι, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Βιγιαφάνες (85′ Ντβάλι), Κβιλιτάια (78′ Εφραίμ), Κρέσπο, Σούσιτς (78′ Τσεπάκ), Ντάλσιο, Σαρφό, Κοσταντίνοφ (90+4′ Νταουσβίλι), Μακέντα

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Μαρκίνιος, Γιαννακού, Ντογκαλά

ΣΚΟΡΕΡ: 85′ Παναγιώτου/44′ Κρέσπο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κακουλλής, Χαραλάμπους/Τσιλιγκίρης, Βιγιαφάνες, Μακέντα

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 8.043

Διαιτητής: Sozza Simone