Ανατροπή γοήτρου για την Ανόρθωση.(3-1)Καλύτερη στο Α’ ημίχρονο η Δόξα

By on 11 Μαρτίου, 2023 0 1161 Views

Νίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση στην πρεμιέρα της β’ φάσης του πρωταθλήματος.
Η Κυρία επικράτησε 3-1 της Δόξας Στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Η Δόξα  ήταν καλύτερη στο α’ μέρος, άνοιξε και το σκορ στο 75ο λεπτό με τον Τιντζανί ενώ είχε και δύο δοκάρια με Κοβάσεβιτς και Μπένι.
Δεν πέτυχε δεύτερο γκολ και το πλήρωσε. Στο 58’ κέρδισε πέναλτι η Ανόρθωση  με τον Αντώνη σε μαρκάρισμα από τον Φαουάζ, ο παίκτης της Δόξας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο Τεχέρα το έχασε στο 59΄ αλλά δόθηκε επανάληψη και ένα λεπτό αργότερα το έβαλε και ισοφάρισε.
Το 2-1 το πέτυχε ο Γουαρίς με ωραίο σουτ στο 75’ , ενώ το τελικό 3-1 ήρθε στο 86’ από ωραίο σουτ του Φερέιρα.
Ουσιαστικά η κόκκινη κάρτα και οι αλλαγές του Βέσκο Μιχαίλοβιτς που σκόραραν έφεραν την ανατροπή.

Α’ ημίχρονο:

Η Ανόρθωσης ξεκίνησε τον αγώνα κερδίζοντας μαζεμένα κόρνερ, όμως δεν βρήκε τον τρόπο να απειλήσει την εστία της Δόξας.

Στο 10′ η φιλοξενούμενοι έπαιξαν γρήγορα, ο Ασαντέ βρήκε τον Τιντζανί στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, αυτός ξεπέρασε και τον Λόρια και πλάσαρε σε άδειο τέρμα για το 0-1.

Η Δόξα συνέχισε να είναι απειλητική και στο 16′ ο Τιντζανί είδε την κεφαλιά του να περνά δίπλα από το δοκάρι του Λόρια. Στο 22′ ο Κοβάσεβιτς με προσπάθεια από τα αριστερά πλάσαρε τον Λόρια, η μπάλα κόντραρε στον Γεωργιανό, κτύπησε στο δεξί δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Λίγο πριν το ημίχρονο ο Μπένι σημάδεψε για δεύτερη φορά το δεξί δοκάρι του Λόρια με σουτ εκτός περιοχής, χάνοντας ευκαιρία για δεύτερο γκολ.

Β ημίχρονο:

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου ο Βέσκο Μιχαίλοβιτς έριξε τους Μραζ και Χριστοφή στο παιχνίδι, σε μία προσπάθεια να φρεσκάρει την επιθετική γραμμή της «Κυρίας».

Στο 48′ ο Τιντζανί εκτέλεσε απευθείας φάουλ μακριά από την περιοχή, ο Λόρια έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Αντωνίου στο 57′ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τιντζανί, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τεχέρα που είδε τον Σισκόφκσι να αποκρούει αλλά το VAR να διατάζει επανάληψη, αφού αμυντικός πατούσε στην περιοχή κατά την εκτέλεση.

Στην δεύτερη του προσπάθεια ο Ισπανός ευστόχησε και έγραψε το 1-1 στο 61′.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση είχε την υπεροχή και στο 74′ έφτασε στην ανατροπή με σουτ τον Ουαρίς να σκοράρει με σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής για το 2-1.

Το τελικό 3-1 ήρθε στο 87′ με σουτ του Φερέιρα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαισίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Γκερέρο, Παρούτης (73′ Γουαρίς), Κορτές (81′ Φερέρα), Αντωνίου (73′ Ιωάννου), Νινγκά (46′ Χριστοφή), Κορρέα (46′ Μραζ)
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Φερέιρα, Γουαρίς, Χαρογιάν, Ιωάννου, Χριστοφή, Μραζ

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μπένι (64′ Τραϊτσέφσκι), Τιντζανί (78′ Ερέρα), Σαντίκ, Ασαμόα (85΄Ίλιτς), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Φαουάζ, Στυλιανού (85′ Μέσκα), Ασάντε, Κέρλα
Στον πάγκο: Κωνσταντίνου, Αντενόν, Ίλιτς, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Τραιτσέφσκι, Ναγκάρ, Μέσκα

ΣΚΟΡΕΡ: 60′ Τεχέρα (π.), 75′ Γουαρίς, 86′ Φερέιρα/ 9′ Τ
KOKKINΕΣ: Αντωνίου/Φαουάζ
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.300