• Εύκολα ο Άρης την Ανόρθωση 2-0 και πάει στην β’ φάση από την 3η θέση

Εύκολα ο Άρης την Ανόρθωση 2-0 και πάει στην β’ φάση από την 3η θέση

By on 7 Μαρτίου, 2023 0 5280 Views

Ο Άρης τερμάτισε στην 3η θέση στην κανονική διάρκεια και συνεχίζει να ονειρεύεται τίτλο στα πλέι οφ! Η Ελαφρά Ταξιαρχία, στην 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος επικράτησε με 2-0 της Ανόρθωσης στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» με πολύ άνεση, αφού δεν απειλήθηκε ποτέ σοβαρά. Το σκορ (1-0) άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Μποακί με καταπληκτικό μακρινό σουτ στο 26’ ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μαγιαμπέλα με ψύχραιμο πλασέ στο 61’. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι, ότι κι΄αν γίνει το Ολυμπιακός–Πάφος FC θα μπει στα πλέι οφ από την τρίτη θέση, έχοντας 53 βαθμούς. Από την άλλη, η Ανόρθωση παρέμεινε στους 33 και την 9η θέση. H Κυρία τελείωσε το ματς μόνο με δύο τελικές.Ειχε πολλές απουσίες και κσκή ψυχολογία που φάνηκε στο γήπεδο.

Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα του Σπιλέφσκι «κλείδωσε» την τρίτη θέση και θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στη Β’ Φάση από την Πάφο αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την ομάδα του Μπεργκ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα και έλεγχε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει μέχρι και το 15΄, όταν και ο Λόρια σταμάτησε το σουτ του Σπόλιαριτς.

Με την πάροδο του χρόνου, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανέβασε… στροφές κι αφού στο 23΄ ο Λόρια σταμάτησε και το σουτ του Γκομίς, τρία λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ. Έγινε η εκτέλεση κόρνερ από αριστερά κι απομακρύνθηκε η μπάλα, που έφτασε στον Μποάκι, ο οποίος «κρέμασε» το Λόρια, που ήταν εκτός θέσης, «γράφοντας» το 1-0 για τους «πράσινους».

Ακολούθως, το συγκρότημα του Σπιλέφσκι έλεγξε το ρυθμό κι έκλεισε καλά τους χώρους έτσι ώστε να μην δημιουργήσει κάποια καλή φάση η Ανόρθωση, ενώ σε κάθε ευκαιρία έπαιζε γρήγορα μπροστά στο… ανοικτό γήπεδο

Έτσι, κατάφερε χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενο στο σκορ με 1-0, αφού πέραν από ένα σουτ του Νινγκά που… έφυγε έξω στο 36΄, δεν «απειλήθηκε» σε κάποια άλλη περίπτωση από την ομάδα της Αμμοχώστου.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Protathlima

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΑΡΗΣ

ΑΡΗΣ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κέρδισε την «Κυρία» και «κλείδωσε» την τρίτη θέση

7/03/2023, 19:52Advertisement

Με γκολ του Μποάκι στο 26΄ και του Μαγιαμπέλα στο 61΄ ο Άρης επικράτησε εντός έδρας της Ανόρθωσης με 2-0, σε παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Τρίτης (07/03), στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής φάσης του πρωταθλήματος. Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα του Σπιλέφσκι «κλείδωσε» την τρίτη θέση και θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στη Β’ Φάση από την Πάφο αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την ομάδα του Μπεργκ.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟAdvertisement

Ακολούθως, το συγκρότημα του Σπιλέφσκι έλεγξε το ρυθμό κι έκλεισε καλά τους χώρους έτσι ώστε να μην δημιουργήσει κάποια καλή φάση η Ανόρθωση, ενώ σε κάθε ευκαιρία έπαιζε γρήγορα μπροστά στο… ανοικτό γήπεδο.- Advertisement -https://1a405bef3b427be0fd7fab52f6116c46.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ χαμηλό το τέμπο στην επανάληψη, με τον Άρη να υπερασπίζεται σχετικά εύκολα το προβάδισμά του, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια αξιόλογη φάση μέχρι και το 61΄.- Advertisement –

Σ΄ εκείνο το χρονικό σημείο, ο γηπεδούχος έπαιξε γρήγορα στο… ανοικτό γήπεδο, με το Μαγιαμπέλα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, να βγαίνει μόνος απέναντι από το Λόρια και να πλασάρει εύστοχα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Κάπου εκεί κρίθηκε ουσιαστικά και το παιχνίδι, αφού ουσιαστικά ο Άρης «κλείδωσε» τη νίκη με αυτό το δεύτερο γκολ.

Παρότι υπήρξαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όπως του σουτ του Μπένγκτσον που απέκρουσε ο Λόρια στο 65΄, αλλά και το πλασέ του Μπαμπίκα που σταμάτησε ο Γεωργιανός κήπερ σε τετ-α-τετ στο 84΄, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακί, Μουσούντα, Γιαγκό (75′ Καζού), Πηλέας (82′ Πακέ), Γιαμπλόνσκι, Σπόλιαριτς (46′ Μαγιαμπέλα), Μπένγκτσον, Μπαμπίκα, Στεπίνσκι (75′ Σικόρσκι), Γκομίς (89′ Γιαντάλ).
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Ντελμίρο, Δημητρίου, Πάνκοφ.

Ανόρθωση (Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Αντωνίου, Κορρέα, Αρτυματάς, Αντωνιάδης, Σάμπο, Ιωάννου (71′ Φερέιρα), Γκερέρο, Νινγκά (89′ Αργυρού), Αντονίν, Μραζ (63′ Γουαρίς).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Τάκη, Χαρογιάν, Χριστοφή.

Στο όριο καρτών: Ντελμίρο, Μποακί, Πηλέας, Μπράουν, Μπαμπίκα, Στεπίνσκι (2), Γιαγκό (5), Στρούσκι (7), Ζόκε (9) / Αντωνιάδης, Κορρέα, Αρτυματάς, Νινγκά, (2), Χαρογιάν, Ιωάννου, Σάμπο (5).

ΣΚΟΡΕΡ: Μποακί (26′), Μαγιαμπέλα (61′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπένγκτσον / Αντωνιάδης (3η), Σάμπο (6η).

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.000.