• Το γύρισε με 10 το ΑΠΟΕΛ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης(2-1την Ομόνοια που προηγήθηκε)

By on 15 Φεβρουαρίου, 2023 0 1187 Views

Απίστευτη ανατροπή από το ΑΠΟΕΛ  και προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Οι γαλαζοκίτρινοι με 10 παίκτες από το 69′ επικράτησαν 2-1 της Ομόνοιας σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και έχουν πλέον το πάνω χέρι ενόψει και του επαναληπτικού στην 1η Μαρτίου όπου θα έχουν και τον κόσμο τους στο πλευρό τους.
Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με γκολ του Ανσαριφάρντ στο 29ο λεπτό.
Στο 44’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο προπονητής της Ομόνοια Σωφρόνης Αυγουστή.
Στην επανάληψη μπήκε πολύ καλύτερα το ΑΠΟΕΛ  και κατάφερε στο 52ο λεπτό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Καρώ. Στο 59’ ακυρώθηκε γκολ του Κοσταντίνοφ, στο 69’ αποβλήθηκε ο Καρώ και όλα έγερναν υπέρ της Ομόνοια
Παρόλα αυτά το ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που είχε τη λύση και χτύπησε με τον Ντάλσιο στο 86ο λεπτό και πανηγύρισε μια τεράστια επιτυχία.
Πλέον όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 3ο λεπτό ο Γουίλερ πρόλαβε τον Λοϊζου που αν έφευγε θα έβγαινε τετ α τετ με τον Μπέλετς, ενώ στο επόμενο λεπτό ένα μακρινό σουτ του Κούσουλου έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 7΄η Ομόνοια πάτησε περιοχή, ο Παπουλής έκανε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα χέρια του Μπέλετς. Στο 20ο λεπτό, η Ομόνοια έφυγε με τον Μπεσεντίν με αξιώσεις, αλλά ο Ουκρανός καθυστέρησε να δώσει στον Λοϊζου και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 23ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ απείλησε μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Τσεπάκ από καλή θέση να στέλνει την μπάλα έξω.

Στο 29ο λεπτό ο Παπουλής πέρασε την μπάλα μπροστά από τρεις παίκτες του ΑΠΟΕΛ, ο Ανσαριφάρντ μπήκε στην φάση, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Μπέλετς και έκανε το 1-0.

Στο 35ο λεπτό ο Λοϊζου μετά από περίτεχνη ενέργεια έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Στο 44ο λεπτό ο Σωφρόνης Αυγουστή δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή μετά από διαμαρτυρίες.

Στο 46ο λεπτό ο Κούσουλος έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Μπέλετς να απομακρύνει.

Στο 52ο λεπτό ο Καρώ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα!

Στο 55΄ο Μπεν έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Λίγο μετά ένα γκολ του ΑΠΟΕΛ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Στο 63΄ένα σουτ του Μακέντα πέρασε έξω.

Στο 69ο λεπτό ο Καρώ είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα το ΑΠΟΕΛ να συνεχίσει με 10.

Στο 81΄η Ομόνοια είχε καλή στιγμή με τον Μπεσεντίν, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σράντι.

Στο 86ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Ντάλσιο και να φέρει το παιχνίδι τούμπα, παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα.

Στο 90+3΄ο Χαραλάμπους έπιασε ένα σουτ με το αριστερό με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ομονοια(Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοίζου (88′ Μπάρκερ), Παπουλής (68′ Λέζιακς), Κίτσος (77′ Σράντι), Ανσαριφάρντ (88′ Μπεζούς), Μπασιρού (77′ Χαραλάμπους), Λανγκ, Κούσουλος, Μπεσεντίν
Στον πάγκο: Ουζόχο, Ψάλτης, Κασάμα, Μπάρκερ, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Σράντι, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Μπεζούς

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο, Μπεν (89′ Εφραίμ), Μαρκίνιος (71′ Ντβάλι), Γουίλερ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Μακέντα (90+2′)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Φεράρι, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Ντογκαλά

ΣΚΟΡΕΡ: 29′ Ανσαριφάρντ/52′ Καρώ, 86′ Ντάλσιο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπασιρού, Λανγκ, Μπεσεντίν/Κοσταντίνοφ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καρώ(69′)
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 8.350