20 Απριλίου, 2024
  • 20 Απριλίου, 2024
  • Coupe de France: Η Λιόν απέκλεισε τη Λιλ στα πέναλτι, πέρασε κι η Τουλούζ του Τσιγγάρα

By on 8 Φεβρουαρίου, 2023 0 472 Views

Η Λιόν προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coupe de France ύστερα από συναρπαστικό παιχνίδι κόντρα στη Λιλ που κρίθηκε στα πέναλτι. Στην ίδια διαδικασία προκρίθηκε κι η Ναντ, άνετα η Τουλούζ του Χάρη Τσιγγάρα.

Το σπουδαίο παιχνίδι της Λιόν με τη Λιλ για τη φάση των 16 του Coupe de France κρίθηκε στα πέναλτι. Οι “γκον” επικράτησαν με 4-2 και προχώρησαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στα πρώτα 20 λεπτά, αρχικά με τον Ριάν Σερκί και ακολούθως με τον Αλεξάντρ Λακαζέτ (στο 300ό παιχνίδι του με τη φανέλα της Λιόν). Οι “λιλουά” δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους όμως και απάντησαν με πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν και στο 64ο λεπτό ο Έντον Ζεγκρόβα έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το 90λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες κι έτσι η λύση δόθηκε στα πέναλτι. Ο Μοαμέντ Μπαγιό νικήθηκε από τον Άντονι Λόπες στην 3η προσπάθεια της Λιλ και στην επόμενη ο Τίμοθι Γουεά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι έτσι η Λιόν πήρε την πρόκριση, αφού όλοι οι παίκτες της έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα.

Έκπληξη στη Βουργουνδία, όπου συναντήθηκαν δύο ομάδες που βρίσκονται στη 19η θέση του πίνακα της βαθμολογίας της κατηγορίας τους. Η Ροντέζ νίκησε εκτός έδρας την Οσέρ με 3-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Εκεί θα βρεθεί ακόμα μια ομάδα της Ligue 2, η Γκρενόμπλ, η οποία διέκοψε την παραμυθένια πορεία της Βιερζόν της 4ης κατηγορίας επικρατώντας με 1-0.

Η δεύτερη κατηγορία ήταν διασφαλισμένο ότι θα είχε εκπροσώπηση, αφού Παρί ΦΚ και Ανεσί διασταύρωσαν τα ξίφη τους στη γαλλική πρωτεύουσα με νικητές τους φιλοξενούμενους στα πέναλτι με 6-5. Στα πέναλτι προκρίθηκε κι η Ναντ απέναντι στην Ανζέ, ενώ η Τουλούζ του Χάρη Τσιγγάρα (πέρασε στον αγώνα στο 85′) επικράτησε με 3-1 τη Ρεμς.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Ανζέ – Ναντ 2-4 πέν., 1-1 κ.α. (6′ Σιμά / 87′ Μογέ)
  • Λιόν – Λιλ 4-2 πέν., 2-2 κ.α. (8′ Σερκί, 21′ Λακαζέτ / 29′ πέν. Ντέιβιντ, 64′ Ζεγκρόβα)
  • Τουλούζ – Ρεμς 3-1 (23′ αυτ. Ντιούφ, 35′ Αμπουκλάλ, 62′ Σαϊμπί / 89′ Καζίστ)
  • Οσέρ – Ροντέζ 2-3 (45+2′ Νιανγκ, 90+1′ Ζουμπάλ / 3′ Μέντες, 68′ Κορεντόρ, 76′ πέν. Παρκ)
  • Παρί ΦΚ – Ανεσί 5-6 πέν., 1-1 κ.α. (90+1′ Μπουταΐμπ / 67′ πέν. Φαραντέ)
  • Βιερζόν – Γκρενόμπλ 0-1 (53′ Νεστόρ)
  • 08/02 22:10 Μαρσέιγ – Παρί
  • 09/02 22:00 Λοριάν – Λανς