18 Απριλίου, 2024
  • 18 Απριλίου, 2024

Πατά γερά στην κορυφή.Με τριάρα στο +4 η ΑΕΚ

By on 4 Φεβρουαρίου, 2023 0 12731 Views

Η ΑΕΚ επανάφερε τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη θέση καθώς «απόδρασε» από το Τσίρειο επικρατώντας με 3-1 της Καρμιώτισσας για την 22η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι… προειδοποίησαν με τον Γιάκολις στο 26’ όταν το σουτ του Κροάτη βρήκε στο δοκάρι και «κτύπησαν» με τον Εγγλέζου 10 λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 37’ ο αρχηγός των κιτρινοπράσινων άνοιξε το σκορ με μια ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ. Οι γηπεδούχοι όμως, βρήκαν άμεσα την απάντηση με τον Ντούρις στο 43’ να ισοφαρίζει σε 1-1 με κοντινό πλασέ έπειτα από ασταθή απόκρουση του Πίριτς σε σουτ του Μαλόνε.
Στην επανάληψη η ομάδα του Χοσέ Λουΐς Όλτρα δεν είχε… όρεξη για να μπει σε περιπέτειες και «καθάρισε» με γκολ των Νίκολιτς και Πονς. Ο πρώτος, στο ντεμπούτο του πέτυχε στο 46’ το 2-1 με κοντινή προβολή, ενώ ο Πονς στο 71’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Με αυτή τη νίκη η AEK φτάνει στους 53 βαθμούς και επαναφέρει τη διαφορά της από το AΠΟΕΛ(49 β.) στους τέσσερεις. Από την άλλη, η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην 10η θέση με 23 βαθμούς.

Καρμιώτισσα (Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Σελούστκα (65′ Γκραντινάρου), Μαλόνε, Ντούμπια (81′ Κουλιμπαλί), Ελ Αλουχί (81′ Γιουσούφ), Τζανακάκης (15′ Τάντι), Μήτσο, Ντούρις, Καστανιάγα, Γκράβενμπερχ (65′ Καλτσάς), Λουκίλι.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λούκοφ, Ανδρονίκου, Αγγελή, Οικονομίδης, Νεοφύτου.

AEK (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου (87′ Γκονζάλεθ), Λουΐς Γκουστάβο, Πονς (87′ Ναούμ), Φαράζ (74′ Σανχούρχο), Γιάκολις (31′ Χρόμοφ), Λόπες, Νίκολιτς (74′ Κάσας).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Χριστοφόρου, Μπέιτς, Μάμας.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντούρις (43′) / Εγγλέζου (36′), Νίκολιτς (46′), Πονς (71′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντούρις (3η), Καστανιάγα / Φαράζ.