• Έμειναν στο 0-0 με Χαμένες ευκαιρίες για Δόξα και Ανόρθωση

Έμειναν στο 0-0 με Χαμένες ευκαιρίες για Δόξα και Ανόρθωση

By on 28 Ιανουαρίου, 2023 0 10991 Views

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στην Περιστερώνα.
Δόξα  και Ανόρθωση  έμειναν στο ισόπαλο 0-0, ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν αφήνει κανέναν ευχαριστημένο.
Φάσεις υπήρχαν και για τις δύο ομάδες και μάλιστα από αυτές που… δεν χάνονται.
Στο 71’ η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα του Λόρια μετά από κεφαλιά του Σαντίκ αλλά ο Γεωργιανός τερματοφύλακας έκανε δύο βήμα πίσω και απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 85’ ο Μραζ με εξουδετερωμένο τον Σισκόφσκι έστειλε την μπάλα έξω. Στο 90 ο Σαντίκ από το μισό μέτρο την έστειλε με κεφαλιά έξω και το 0-0 έμεινε μέχρι και το φινάλε.

Στους 13 βαθμούς πλέον η Δόξα που παραμένει στην 12 θέση. Στους 23 βαθμούς η «Κυρία».

Ο αγώνας:

Άρχισαν καλά τον αγώνα οι δύο ομάδες με καλό ρυθμό και προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 2ο λεπτό το σουτ του Μπένι δεν ανησύχησε τον Λόρια ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Τούγιουτς δοκίμασε το πόδι του, όμως ήταν άστοχος. Η Ανόρθωση απάντησε με κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν μετά από κόρνερ, να φεύγει έξω.

Η επόμενη καλή ευκαιρία ήταν στο 36ο λεπτό, όταν ο Κοβάσεβιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Λόρια να καταγράφει απόκρουση.

Στο 38ο λεπτό ο Ιωάννου συνεργάστηκε με τον Χριστογή για την «Κυρία», όμως το τελείωμα του νεαρού ήταν απογοητευτικό.

Β’ ημίχρονο

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χριστοφή έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ιωάννου στο δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Η Δόξα στο 71ο λεπτό είχε την ευκαιρία του αγώνα, όταν μετά από σέντρα ο Σαντίκ είδε τον Λόρια εκτός θέσης, έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, όμως ο Γεωργιανός με εκπληκτική απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Γκερέρο στο 83ο λεπτό έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Σισκόφκσι έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση στο 85′ είχε διπλή χαμένη ευκαιρία για γκολ. Ο Χαρογιάν από πολύ κοντά μόνος απέναντι στον Σισκόφκσι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα σωστά , αυτή στρώθηκε στον Μραζ που σε άδειο τέρμα πλάσαρε εκτός.

Στις καθυστερήσεις ο Σόμπτζικ έπιασε δυνατό σουτ, ο Λόρια απέκρουσε, η μπάλα έμεινε στον αγωνιστικό χώρο, ο Σαντίκ με κεφαλιά από κοντά δεν βρήκε στόχο.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μπένι (73′ Ίλιτς), Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (84′ Ογιάλα), Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι (44′ Φαουάζ) (73′ Σόμπτσικ), Ασάντε, Τρούγιτς (84′ Αντενόν).
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Αντενόν,  Ττζανί,  Παυλίδης, Καρντόνα, Νάγκαρ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Παρούτης (73′ Φερέιρα), Αμπαρτζουμιάν, Κορτές (60′ Μραζ), Σαμπό, Χαρογιάν, Ιωάννου (73′ Γκερέρο), Χριστοφή (60′ Εμπραλίτζε) (90+7′ Αντωνίου).
Στον πάγκο οι: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης,  Κορρέα,

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φαουάζ, Στυλιανού/Παρούτης, Μπαισίνιο

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.700

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης