• ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
  • ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Μπακς – Μάβερικς 124-115: Ο Αντετοκούνμπο πήρε τη μάχη από τον Ντόντσιτς και κοιτάζει κορυφή και MVP

By on 28 Νοεμβρίου, 2022 0 3311 Views

Και 30άρα σε 29 λεπτά και double-double και ακόμη ένα βήμα προς το τρίτο MVP της καριέρας του. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε όλα, ο Γκρέισον Άλεν τον υποστήριξε και οι Μπακς νίκησαν με 124-115 τους Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς στο Μιλγουόκι.

Δεν τα λένε συχνά, μιας και οι μεν είναι στην Ανατολή, οι δε στη Δύση. Δύο φορές συναντούν οι Μπακς τους Μάβερικς ετησίως, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει το πρώτο ματς από εκείνη του Ντάλας (124-115) τα ξημερώματα της Δευτέρας (28/11) στο Fiserv Forum

Ο Greek Freak ήταν απολαυστικός σε ακόμα μία βραδιά, ήταν οικονομικός και συνεπής και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι διαιτητές τον αντιμετώπισαν και πάλι με… ιδιαίτερο τρόπο, όσον αφορά τα επιθετικά φάουλ (χρεώθηκε με τρία τουλάχιστον αμφιλεγόμενα, όπως αποδείχθηκε στα replays), στο τέλος της βραδιάς όμως ήταν ο νικητής. Απίθανος ο Γκρέισον Άλεν που ισοφάρισε από το α’ μέρος το ρεκόρ καριέρας του με επτά τρίποντα, εξαιρετικοί και οι Χόλιντεϊ, Πόρτις, Λόπεζ, αλλά και ο Τζεβόν Κάρτερ που συνεχίζει να δίνει ανέλπιστες λύσεις. Οι Μπακς ανέβηκαν στο 14-5 (11-2 εντός και 3-3 εκτός έδρας) και παραμένουν στο κυνήγι των Σέλτικς που βρίσκονται στο 16-4 και στην κορυφή της Λίγκας.

Οι Μάβερικς, από την άλλη, έπεσαν στο 9-10 (8-3 εντός και 1-7 εκτός) και συνεχίζουν να απογοητεύουν μακριά από το Ντάλας. Αυτή τη φορά ήταν πάντως πολύ καταπονημένοι, καθώς ένα βράδυ πριν είχαν δώσει μεγάλη μάχη στο Τορόντο, είχαν ηττηθεί στα σημεία από τους Ράπτορς και είχαν φτάσει στο Μιλγουόκι μέσω Σικάγο στη 1 τα ξημερώματα.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Νικς τα ξημερώματα της Πέμπτης (1/12) στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Η στατιστική του ίσως να μην ενθουσιάζει κάποιους που περίμεναν 50άρα και μήνυμα σε όλο το NBA, όμως ο Γιάννης ήταν καταπληκτικός σε ένα ματς στο οποίο έπρεπε να παίξει με σύνεση, με ουσία και με οικονομία. Τα έκανε όλα, έβαλε 14 πόντους στην αγαπημένη του τρίτη περίοδο, πήρε τη μάχη από τον Λούκα Ντόντσιτς και συνεχίζει στον δρόμο προς το τρίτο MVP της καριέρας του. Αυτή ήταν η 4η νίκη του Αντετοκούνμπο σε έξι αναμετρήσεις με αντίπαλο τον Ντόντσιτς.

σε 29:24

52-38 οι πόντοι στη ρακέτα, 20-6 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 26-43 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 17-21 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 14-15 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ). Οι Μάβερικς δεν προηγήθηκαν ποτέ στο ματς.

Ο αγώνας

Με τρομερή ορμή μπήκαν οι Μπακς στον αγώνα (15-5 μετά από 2:27), όμως τα δύο γρήγορα φάουλ του Λόπεζ ήταν ένα όχι και τόσο ευχάριστο νέο. Το πρώτο τους άστοχο σουτ ήρθε μετά από επτά εύστοχα, όμως μαζί του δεν ήρθε και η… κατηφόρα. Το Μιλγουόκι κράτησε τη διαφορά ψηλά, έκανε τη ζωή του Ντόντσιτς δύσκολη, ο Άλεν έβαλε το τέταρτο τρίποντό του και το 30-16 στο έβδομο λεπτό ενθουσίασε. Το εντυπωσιακό ήταν πως οι Μάβερικς σούταραν με 67% και έχαναν με 14, το ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με δύο επιθετικά φάουλ σε διαδοχικές φάσεις που ήταν και τα δύο τουλάχιστον συζητήσιμα. Το Ντάλας είχε ένα καλό διάστημα στην επίθεση για να μαζέψει τη διαφορά, η πρώτη περίοδος όμως ανήκε στους γηπεδούχους.

Η αλήθεια είναι πως οι Μάβερικς έδειξαν καλή εικόνα κι ας βρίσκονταν συνεχώς σε ρόλο κυνηγού. Μείωσαν στους έξι νωρίς στη δεύτερη περίοδο (44-38), σημείο στο οποίο ο Λόπεζ έβαλε τετράποντο από τη γωνία για το +10 της ομάδας του. Και πάλι το Ντάλας επέμεινε και με τον Ντόντσιτς στον πάγκο μείωσε στους τέσσερις (50-46) και πάλι όμως οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις. Ο Άλεν έβαλε το έκτο τρίποντό του για το 53-46, έβαλε και έβδομο για να ισοφαρίσει το ρεκόρ καριέρας του σε κάτι λιγότερο από 14 λεπτά, ο Νουόρα σκόραρε από μακριά για το 67-53 και το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να έχουν βάλει 135 πόντους, αλλά να έχουν εκτελέσει μόλις εννέα βολές σε ένα πραγματικά χορταστικό παιχνίδι.

Ο στόχος των Μάβερικς ήταν να μείνουν κοντά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, της αγαπημένης του Αντετοκούνμπο. Το κατάφεραν με τον Ντόντσιτς να δημιουργεί και τον Γουντ να σκοράρει (81-77 στο 28′), πριν ο Φίνι-Σμιθ βάλει γκολ-φάουλ και ο Ντίνγουιντι σκοράρει για το 86-85 στα μέσα του δωδεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα 7-0 από τους γηπεδούχους, με τον Γιάννη να μένει στο παρκέ και να κουβαλάει την ομάδα του, την ώρα που ο Λούκα είχε αρχίσει να κουράζεται σωματικά και πνευματικά. Και οι δύο πήγαν στους πάγκους τους προς το τέλος της τρίτης, με τον Greek Freak στους 28 (14 στην περίοδο) και τον Ντόντσιτς στους 21 πόντους, στα πέντε ριμπάουντ, στις 12 ασίστ, αλλά και στα έξι λάθη.

Το ξέσπασμα των Μπακς, το πραγματικό ξέσπασμα των Μπακς, έγινε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ένα 11-1 έστειλε τη διαφορά στους 18 (115-97), με τον Κιντ να κρατάει τους βασικούς του στο ματς, αλλά να μη βλέπει αποτέλεσμα. Ο Ντόντσιτς είχε ξεμείνει από ενέργεια, ήταν ξεκάθαρο ότι δεν είγε πια κάτι να προσφέρει, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει μια δίκαιη, μια καθαρή νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι πολύ πιο ποιοτικός από το ρεκόρ του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 41-33, 73-62, 104-96, 124-115

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 25 (7/8 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (11/17 δίποντα, 8/10 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 13 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Κάρτερ 14 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χόλιντεϊ 16 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πόρτις 15 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Κόνατον 3 (1), Χιλ 5 (1), Μαμουκελασβίλι, Νουόρα 3 (1), Μάθιους, Μπότσαμπ, Γκριν, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Χάρνταγουεϊ 6 (2), Φίνι-Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πάουελ 4, Ντίνγουιντι 22 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόντσιτς 27 (7/13 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη), Γουντ 21 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλέμπερ 6 (2), Γκριν 8 (1), Μπέρτανς 3 (1), ΜακΓκί 2, Πίνσον, Καμπάσο 3 (1), Ντιλικίνα

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 31/49 δίποντα, 17/37 τρίποντα, 11/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ντάλας Μάβερικς: 24/39 δίποντα, 17/41 τρίποντα, 16/25 βολές, 43 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 17 φάουλ