• ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
  • ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Μπακς – Καβαλίερς 117-102: Αντετοκούνμπο οδοστρωτήρας, με ρεκόρ και επική τρίτη περίοδο

By on 26 Νοεμβρίου, 2022 0 3104 Views

Ασύλληπτο show από τους Μπακς και τον Αντετοκούνμπο, που πήραν παραμάζωμα τους Καβαλίερς (117-102) με συγκλονιστική εμφάνιση στο β’ μέρος. Εννέα καρφώματα από τον Greek Freak, που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του και έκλεισε τον αγώνα με 38/9/6.

Η ομάδα με το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στο NBA υποδέχθηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου (26/11) την ομάδα με το τρίτο καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα. Μπακς και Καβαλίερς συναντήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες, όμως και πάλι το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Το Μιλγουόκι επικράτησε με 117-102, χάρη σε μια ΕΠΙΚΗ τρίτη περίοδο (35-10) και στο ασύλληπτο show του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έμοιαζε με οδοστρωτήρα που πήρε παραμάζωμα το Κλίβελαντ.

Στο 13-5 ανέβηκαν τα Ελάφια (10-2 εντός και 3-3 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να γεμίζει εντυπωσιακά τη στατιστική του (38 πόντοι, 11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ σε 30:58) και να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του με εννέα καρφώματα! Τζεβόν Κάρτερ με 18 πόντους και 5/6 τρίποντα, Μπόμπι Πόρτις με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ακολούθησαν, το βράδυ που ο Μπρουκ Λόπεζ σκόραρε μόλις οκτώ πόντους, αλλά είχε έξι μπλοκ σε 27:32.

Στο 12-7 έπεσαν οι Καβαλίερς (8-1 εντός και 4-6 εκτός έδρας), που αυτή τη φορά έκαναν καλύτερη δουλειά στον Μπρουκ Λόπεζ, αλλά κατέρρευσαν στο β’ μέρος ενώ είχαν κυριαρχήσει στο πρώτο. Ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 7/18 σουτ και μόλις τρεις ασίστ σε 38 λεπτά, ο Ντόνοβαν Μίτσελ πήρε 24 σουτ για να βάλει 29 πόντους και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε έστω ένας για να υποστηρίξει το δίδυμο στα γκαρντ. Ο Ίβαν Μόμπλι έμεινε στα 2/12 σουτ, οι Ρίκι Ρούμπιο, Λαμάρ Στίβενς, Κάρις ΛεΒέρτ, Κέβιν Λοβ ήταν εκτός αγώνα και το Κλίβελαντ έχασε το ματς εξαιτίας της τραγικής του εμφάνισης στην τρίτη περίοδο στην οποία γκρέμισε τα πάντα.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς, τα ξημερώματα της Δευτέρας (28/11 στις 03:00) στο Fiserv Forum.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με 0/2 βολές, αλλά συνέχισε να επιτίθεται κατά μέτωπο με κάθε ευκαιρία. Έφθειρε τους Καβαλίερς, έδωσε bonus στους Μπακς από το έβδομο λεπτό, έβαλε εννέα πόντους στην πρώτη περίοδο, έμεινε πολλή ώρα στον πάγκο στη δεύτερη, γύρισε για να πατήσει ξανά το γκάζι όμως οι Μπακς είχαν μείνει πολύ πίσω. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο έκανε ασύλληπτα πράγματα για να φτάσει τους 31, να κερδίσει χρόνο και να καθαρίσει αμέσως μετά τους Καβαλίερς με μία συνολικά φαντασμαγορική εμφάνιση στην οποία έκανε τα πάντα, όποτε ήθελε, με όποιον τρόπο ήθελε, απέναντι σε όποιον προσπάθησε να τον περιορίσει.

σε 30:58

40-42 οι πόντοι στη ρακέτα, 22-21 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 36-37 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 12-19 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 14-14 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), σε ένα ματς στο οποίο οι Μπακς σούταραν με 50.6% και οι Καβαλίερς με 39.1%.

Ο αγώνας

Με τον Άλεν να κάνει δύο γρήγορα φάουλ στον Αντετοκούνμπο και να πηγαίνει στον πάγκο από το δεύτερο λεπτό, οι Μπακς δεν άρπαξαν την ευκαιρία. Μπήκαν στον ρόλο του κυνηγού (5-12 στο 4′), έκαναν τέσσερα λάθη για να δώσουν επτά πόντους στο Κλίβελαντ για το 13-21 στο 8′ και στο επόμενο λεπτό είχαν πέσει στο -13 μετά από τρίποντο του Γουέιντ για το 13-26. Χρειάστηκαν απλώς μερικές καλές φάσεις, μερικές καλές δημιουργίες και καλές εκτελέσεις από τον Κάρτερ για να πέσει η διαφορά από τους 14 στους πέντε στο φινάλε της περιόδου, στην οποία οι Μπακς είχαν μόλις έξι πόντους στη ρακέτα απέναντι στους 14 των Καβαλίερς.

Κι αυτό το ξέσπασμα δεν ήταν πάντως αρκετό για να δώσει ώθηση στους γηπεδούχους. Ο Γκάρλαντ με βολές έγραψε το 28-40 στις αρχές της δεύτερης, ο Μπρουκ Λόπεζ έφτασε τα τέσσερα μπλοκ στα μέσα του δωδεκαλέπτου, όμως από εκεί και πέρα οι Μπακς δεν είχαν κάτι άλλο να προσφέρουν. Ο Μπουντενχόλζερ κράτησε τον Γιάννη στον πάγκο, ο Χόλιντεϊ έκανε το τρίτο του φάουλ στο 18′ και ο Μίτσελ κάρφωσε για το 31-47 με το Fiserv Forum να έχει παγώσει. Η επιστροφή του Αντετοκούνμπο τους έκανε πιο επικίνδυνους, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη και όσο κι αν πάλευε ο Greek Freak, το 52-63 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα δίκαιο.

Ο άποντος στο α’ μέρος Χόλιντεϊ μπήκε με πέντε σερί στο β’ μέρος για το 57-63, πριν ο Αντετοκούνμπο μετατρέψει το ματς σε ένα υπέρτατο μπασκετικό show! Σκόραρε κατά ριπάς για το 69-65, με τον Κάρτερ και τον Πόρτις να γράφουν το 75-65 μέσα σε απίστευτη αποθέωση και τους Καβαλίερς να έχουν χάσει εντελώς τον έλεγχο του αγώνα. Το 23-2 σε οκτώ λεπτά (!) ήταν κάτι που δεν περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός των Μπακς και στο φινάλε της περιόδου το Μιλγουόκι είχε κάνει τη δουλειά και με το παραπάνω, μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Χάρη στην άμυνά του, χάρη στην ενέργεια του ηγέτη του, χάρη στην αποφασιστικότητά του.

Η τέταρτη άνοιξε με τρίποντο του Χιλ και με το ένατο κάρφωμα του Γιάννη για το 92-73, πριν ο Αντετοκούνμπο σκοράρει νέο τρίποντο για το 98-83 στο 41′. Ακολούθησε timeout των Καβαλίερς, τρίποντο του Κάρτερ για το 101-83 και όποιο άγχος, όποια πίεση υπήρχε στο Fiserv Forum, διαλύθηκε. Το Μιλγουόκι δεν έδωσε δικαιώματα, πήρε με άνεση την νίκη και συνεχίζει με την ελπίδα ότι θα έχει σύντομα και τον Κρις Μίντλετον στη σύνθεσή του. Απέναντι στους Καβαλίερς δεν έπαιξαν επίσης οι ασθενείς Πατ Κόνατον – Σερτζ Ιμπάκα, αλλά και ο Τζο Ινγκλς που συνεχίζει την αποθεραπεία του μετά από τον τραυματισμό στο γόνατο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-30, 52-63, 87-73, 117-102

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 8 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 28:15), Γιάννης Αντετοκούνμπο 38 (11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ σε 30:58), Λόπεζ 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κάρτερ 18 (5/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 9 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 14 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 7 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χιλ 5 (1), Μάθιους 5 (1), Μαμουκελασβίλι 3, Μπότσαμπ 2, Γκριν, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Τζέι Μπι Μπίκερσταφ): Γουέιντ 7 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ),Ίβαν Μόμπλι 8 (2/12 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Άλεν 1, Μίτσελ 29 (6/13 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκάρλαντ 20 (6/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οκόρο 13 (1 τρίποντο, 6/6 βολές), Οσμάν 8 (2), Λόπεζ 8, Αϊζέια Μόμπλι 2, Νέτο 1, Ντιακίτε 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 27/51 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 18/25 βολές, 55 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 13 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Κλίβελαντ Καβαλίερς: 22/54 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 22/26 βολές, 50 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 17 φάουλ