• 29 Μαρτίου, 2024
  • Άρσεναλ – Τότεναμ 3-1: Τριάρα κορυφής στο ντέρμπι του Λονδίνου

Άρσεναλ – Τότεναμ 3-1: Τριάρα κορυφής στο ντέρμπι του Λονδίνου

By on 1 Οκτωβρίου, 2022 0 429 Views

Η Άρσεναλ επιβλήθηκε 3-1 της Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου για την πρώτη θέση της Premier League, έπειτα από την 8η αγωνιστική , χάρη στα γκολ των Τόμας Πάρτεϊ, Γκαμπριέλ Ζεζούς και Γκρανίτ Τσάκα.

Ο Παρτεϊ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20ο λεπτό του αγώνα με υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή, μετά από ωραίο στρώσιμο του Μπουκαγιό Σακά, με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και να καταλήγει στα δίχτυα του Ουγκό Λορίς.

Στο 31′ ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάρι Κέιν, το οποίο το κέρδισε ο Ρισάρλιζον μετά την ανατροπή από τον Γκάμπριελ.

Κάπως έτσι, ο Άγγλος φορ έφτασε τα 14 γκολ απέναντι στους κανονιέρηδες στο πλαίσιο της Premier League, ενώ έγραψε και ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε 100 εκτός έδρας γκολ στο πρωτάθλημα. Επίσης, τα 7 γκολ που έχει πετύχει με πέναλτι κόντρα στην Άρσεναλ είναι τα περισσότερα που έχει ποτέ σκοράρει παίκτης εναντίον αντίπαλης ομάδας στη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 49′ έπειτα από μεγάλο λάθος του Λορίς. Ο Σάκα έκανε το σουτ από τα δεξιά, ο Λορίς βρήκε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, με τον Ζεζούς να τη σπρώχνει προς τα δίχτυα, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Άρσεναλ.

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για τους “μπλε”, καθώς στο 62ο λεπτό του αγώνα έμεινε 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Έμερσον για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αποδιοργανώθηκε και πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Τσάκα.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Ζιντσένκο (73’ Τίρνεϊ), Γκαμπριέλ, Σαλιμπά, Γουάιτ, Τσάκα, Παρτέι (73’ Λοκόνγκα), Μαρτινέλι, Οντεγκααρντ (80’ Φάμπιο Βιέιρα), Σάκα, Γκαμπριέλ Ζέσους (80’ Ενκέτια).

Τότεναμ: Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ (71’ Σάντσες), Εμερσον, Πέρισιτς (71’ Μπισουμά), Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Ριτσάρλισον (71’ Σεσενιόν), Σον (75’ Ντόχερτι), Κέιν.