• Επιτέλους νίκη για την Εθνική μας.Με γκολ του Τζιωνή και καλή εμφάνιση 1-0 την Ελλάδα

By on 24 Σεπτεμβρίου, 2022 0 791 Views

Με τον Τιμούρ Κεστπάγια για πρώτη φορά στον πάγκο η Εθνική μας ομάδα πανηγύρισε ξανά νίκη μετά από έξι ολόκληρους μήνες και παραμένει ζωντανή στην μάχη για αποφυγή των μπαράζ του υποβιβασμού στο Nations League.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Ελλάδας που μέχρι και το ματς της «Αρένας» ήταν αλάνθαστη και χωρίς να δεχθεί γκολ.
Αυτός που έμελλε να βάλει τέρμα σε αυτό το σερί ήταν ο Μαρίνος Τζιωνής ο οποίος με το φκολ του στο 17ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην Κύπρο η οποία πάει στο Κόσοβό την Τρίτη για να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα πάρει η Βόρειος Ιρλανδία κόντρα στην Ελλάδα.

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και δημιούργησε γρήγορα τις προϋποθέσεις για να σκοράρει πρώτη.

Στο 7′ ο Τσιμίκας σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπακασέτας γύρισε την μπάλα στον Δουβίκα που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να πιάσει σωστά την κεφαλιά.
Τρία λεπτά αργότερα ο Μασούρας συνεργάστηκε με τον Μπάλντοκ, όμως το σουτ του πρώτου ήταν αδύναμο.
Στο 12′ ο Μπακασέτας βρέθηκε φάτσα με τον Παναγή όμως το πλασέ του από πλάγια θέση κατέληξε σε κόρνερ.

Από το 17′ και έπειτα η Κύπρος πήρε τα ηνία στο ματς και αρχικά έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Λοίζου να μην μπορεί να βρει στόχο σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο. Δευτερόλεπτα αργότερα από εξαιρετική κάθετη του Κάστανου, ο Τζιωνής μπροστά στον τερματοφύλακας της Ελλάδας δεν αστόχησε για το 1-0.

Ο Πιέρος λίγο αργότερα βρέθηκα μπροστά στον Βλαχοδήμο δεν μπόρεσε όμως να πετύχει το δεύτερο γκολ της Εθνικής μας.

Στην συνέχεια η Ελλάδα ισοζύγισε τον αγώνα, έψαξε κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση μέχρι το ημίχρονο, χωρίς κάτι το σημαντικό.

Β ημίχρονο:

Με γκολ του Κάστανου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, όμως χρησιμοποίησε το χέρι και ακυρώθηκε.

Η Ελλάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο με την Κύπρο να αμύνεται και να αφήνει χώρο στους φιλοξενούμενους.

Στο 63′ ο Φούντος έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Παναγή έβαλε τα χέρια στην μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, κρατώντας το μηδέν.

Ένα λάθος του Κάστανου στο 72′ λίγο έλειψε να στοιχήσει αφού ο Ιωαννίδης πήρε μπάλα, πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ απείλησε τον Παναγή που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 87′ η Ελλαδα σκόραρε όμως ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

ΚΥΠΡΟΣ (Τ.Κετσπάγια): Παναγή, Ιωάννου (75′ Αντωνιάδης), Κατελάρης, Κυριάκου, Σωτηρίου (75′ Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοίζου (57′ Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Ανδρέου, Κάστανος (75′ Γκόγκιτς), Τζιωνής (65′ Τζιωνής)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας,Εφραίμ, Χριστοφή,  Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα

ΕΛΛΑΔΑ (Γκ. Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (77′ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης (46′ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (57′ Ιωαννίδης), Πέλκας (77′ Χατζηγιοβάνης), Δουβίκας (46′ Φούντας), Μασούρας
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Κυριακόπουλος,  Ρότα, Παπανικολάου, Γούτας, Κουλιεράκης,

ΓΚΟΛ: 17′ Τζιωνής
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιώπης, Φούντας

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 4.548

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)