• ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
  • ΜΠΑΣΚΕΤ
  • NBA Finals, Σέλτικς – Γουόριορς 116-100: Σκληρή Βοστώνη, πάτησε το Γκόλντεν Στέιτ και έκανε το 2-1

By on 9 Ιουνίου, 2022 0 5257 Views

Τρομεροί οι Σέλτικς στο Game 3 των NBA Finals 2022 στην Βοστώνη, έβγαλαν ενέργεια από την αρχή και νίκησαν με 116-100 τους Γουόριορς, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στην σειρά των τελικών. Τρομερά πράγματα από την τριάδα των Τέιτουμ, Μπράουν και Σμαρτ. Ανησυχία για Κάρι στους Γουόριορς, αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Οι Σέλτικς έχουν ξανά το προβάδισμα στην σειρά των NBA Finals 2022 κόντρα στους Γουόριορς. Παίζοντας το δικό τους μπάσκετ, ένα μπάσκετ γεμάτο ενέργεια, τρέξιμο και αθλητικά προσόντα, οι “Κέλτες” επιβλήθηκαν με 116-100 των Γουόριορς στο Game 3 στην Βοστώνη και πήραν προβάδισμα με 2-1 στην σειρά.

Οι Σέλτικς πήραν το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο του αγώνα. Ανησύχησαν προσωρινά στην τρίτη περίοδο όταν ο Στεφ Κάρι έκανε τα… δικά του, αλλά συνήλθαν γρήγορα και έφτασαν σε μία πανάξια νίκη, κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ, κάτι που φαίνεται και στην διαφορά στα ριμπάουντ (47-31 υπέρ τους), σε μία βραδιά που η Βοστώνη είχε 15 επιθετικά ριμπάουντ και οι Γουόριορς μόλις 25 αμυντικά.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 26 πόντους και 9 ασίστ και τον Μάρκους Σμαρτ 24 πόντους.

Για τους Γουόριορς, ο Κάρι είχε 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 25 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 18 πόντους. Στο Γκόλντεν Στέιτ πάντως έχουν και έναν λόγο να ανησυχούν για τον Κάρι, ο οποίος στην τέταρτη περίοδο φάνηκε να τραυματίζεται όταν έπεσε πάνω στο αριστερό πόδι του ο Αλ Χόρφορντ. Ο σταρ της ομάδας συνέχισε κανονικά να αγωνίζεται, ωστόσο ήταν ξεκάθαρο ότι πονούσε, με τους Γουόριορς να ελπίζουν ότι δεν έχει κάτι σοβαρό.

Ο αγώνας

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι και χάρη σε ένα γρήγορο σερί 10-0 ξέφυγαν με 10-2, ευστοχώντας σε τρία συνεχόμενα τρίποντα.

Αυτό όμως ήταν μόνο η αρχή, αφού λίγο αργότερα οι “Κέλτες” έτρεξαν νέο σερί 8-0, ανεβάζοντας την διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (24-9), με τον Μπράουν να έχει ήδη 12 πόντους. Έχοντας έτσι πλέον το μομέντουμ, οι Σέλτικς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 33-21, με τον Μπράουν να έχει ήδη 17 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η ώρα του Τέιτουμ. Με την διαφορά να είναι σταθερά μεταξύ 10 και 15 πόντων, ο σταρ των Σέλτικς είχε την δική του έκρηξη και σημειώνοντας 8 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει με 54-36 και 56-39 λίγο αργότερα.

Κάπου εκεί ήρθε η απάντηση των Γουόριορς, οι οποίοι με ένα σερί 10-0 μείωσαν σε 56-49. Η Βοστώνη απάντησε όμως με ένα γρήγορο σερί 5-0 ξέφυγαν ξανά με 61-49 και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 68-56, με τον Μπράουν να έχει ήδη 22 πόντους. Η μεγάλη διαφορά ωστόσο ήταν στα ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να έχουν 24 ριμπάουντ έναντι 14 του Γκόλντεν Στέιτ, αλλά και 8 επιθετικά ριμπάουντ για τα 10 αμυντικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Γουόριορς να μπαίνουν με φόρα, όπως κάνουν δηλαδή πάντα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με μπροστάρη τον Κάρι, που σημείωσε δύο σερί τρίποντα, το Γκόλντεν Στέιτ μείωσε σε 72-64. Σε εκείνο το σημείο όμως ο σταρ της ομάδας χρεώθηκε με το 4ο φάουλ του, με την Βοστώνη να το εκμεταλλεύεται αυτό και με ένα σερί 5-0 να ξεφεύγει ξανά με 77-64. Ο Κάρι όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα.

Ο Κερ αποφάσισε να ρισκάρει, αφήνοντας τον ηγέτη της ομάδας του στο παρκέ. Και η δικαίωση δεν άργησε να έρθει, αφού λίγο αργότερα ο All Star γκαρντ άρχισε να σημειώνει το ένα τρίποντο μετά το άλλο, βοηθώντας τους Γουόριορς να περάσουν μπροστά με 82-83 χάρη σε ένα σερί 12-0, με τον Κάρι να φτάνει τους 29 πόντους (15 στην τρίτη περίοδο).

Οι Σέλτικς πάντως φάνηκε να μην επηρεάζονται και σημειώνοντας 5 συνεχόμενους πόντους ξέφυγαν με 87-83. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι. Και αυτό επιβεβαιώθηκε και στην συνέχεια, με το Γκόλντεν Στέιτ να περνάει τον Κάρι στον πάγκο αλλά να αντέχει στα ξεσπάσματα της Βοστώνης χάρη σε καλάθια του Τόμπσον, με το φινάλε της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 93-89.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Σέλτικς να μπαίνουν με φόρα και με ένα νέο ξέσπασμα να ξεφεύγουν με 98-89, αλλά και 102-91 λίγο αργότερα, σκοράροντας συχνά σε δεύτερο χρόνο, έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ. Το μομέντουμ ήταν ξανά στην πλευρά των Σέλτικς, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ξεφεύγοντας λίγο αργότερα με 110-96 χάρη σε τρίποντο του Σμαρτ. Λίγο αργότερα, με το σκορ στο 110-98, αποβλήθηκε ο Γκριν με 6 φάουλ. Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον τον δρόμο του, με τους Σέλτικς να κάνουν τα… απαραίτητα στα τελευταία 3.5 λεπτά του αγώνα και να φτάνει στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Σμαρτ 24 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7 (3/9 σουτ), Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Γουίγκινς 18 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 31 (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα), Τόμπσον 25 (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1/4 τρίποντα), Μούντι

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 30/54 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 17/24 βολές, 47 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 21/38 δίποντα, 15/40 τρίποντα, 13/15 βολές, 31 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 16 λάθη