• Κύπελλο Βετεράνων: Στον τελικό Ομόνοια – Αναγέννηση Δερύνειας

Κύπελλο Βετεράνων: Στον τελικό Ομόνοια – Αναγέννηση Δερύνειας

By on 20 Μαΐου, 2022 0 1720 Views

Στιγμιότυπο από τον αγώνα της Ομόνοιας με την ΑΕΚ.
Ομόνοια Λευκωσίας και Αναγέννηση Δερύνειας θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στον τελικό του Πρωταθλήματος Κυπέλλου Βετεράνων περιόδου 2021 – 2022 που διοργανώνει η ΚΟΠ.

Στην ημιτελική φάση η Αναγέννηση απέκλεισε στη Δερύνεια με ανατροπή 2-1 τον Απόλλωνα από τέρματα που πέτυχαν οι Κώστας Γεωργίου (40′) και Μάριος Ανδρέου (56′). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Αργύρη Γιαγκουδάκη στο 33ο λεπτό.

Η Ομόνοια Λευκωσίας απέκλεισε στο ΑΕΚ Αρένα την ΑΕΚ με 2-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Γιαννάκης Ποντικός (41′) και Αλέξης Πίττας (42′). Το γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Έκτορ Γκονζάλες στο 56΄λεπτό.

Ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος στις 26 Μαϊου.

Προημιτελική φάση
Στην προημιτελική φάση η Ομόνοια απέκλεισε την ΕΝ Παραλιμνίου με 5-2, η ΑΕΚ την Ανόρθωση με 1-0, η Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 τον Άρη και ο Απόλλωνας στη διαδικασία των πέναλτι με 5-3 τον Χαλκάνορα.