29 Μαρτίου, 2024
  • 29 Μαρτίου, 2024

Δεύτερο σερί νταμπλ για την Ομόνοια.Σε τελικό θρίλερ 3-2 τη Ν.Σαλαμίνα

By on 16 Απριλίου, 2022 0 24565 Views

Δεύτερο σερί νταμπλ πανηγυρίζει η Ομόνοια, σε έναν απίστευτο τελικό κυπέλλου που εξελίχθηκε το Κίτιον της Λάρνακας, με την επικράτηση των «πρασίνων» με 3-2 κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα!

Ένα μεγάλο παιχνίδι έγινε στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να είναι ισάξιες σε αυτό τον τελικό. Η Ομόνοια προηγήθηκε με 1-0 σετ, η Νέα Σαλαμίνα έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 σετ, το «τριφύλλι» ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι σε τάιμ μπρέικ.

Εκεί η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με 14-11 και εκεί που φαινόταν πως θα κατακτούσε το κύπελλο, η εμπειρία των παικτών της Ομόνοιας έκαναν την μεγάλη ανατροπή και με 17-15 πήραν το τρόπαιο!

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Πρώτο Σετ 1-0

• Ξεκίνησε το πρώτο σετ.
  • 7-8 η Νέα Σαλαμίνα. Πολύ ωραίο παιχνίδι με την Νέα Σαλαμίνα να παίρνει προβάδισμα, η Ομόνοια ισοφάρισε, με άσσο η προσφυγική ομάδα μπήκε και πάλι μπροστά.
  • 15-16 η Νέα Σαλαμίνα. Η Ομόνοια κατάφερε να μπει μπροστά, η Νέα Σαλαμίνα γύρισε και προηγήθηκε με τρεις πόντους, μείωσε και πάλι η Ομόνοια.
  • 23-21 η Ομόνοια πέρασε μπροστά. Ζήτησε τάιμ άουτ ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας, Κυριάκος Αδάμου.
  • 25-22 και 1-0 η Ομόνοια!

Δεύτερο Σετ 1-1

• 4-8 η Νέα Σαλαμίνα. Πολύ καλά ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο σετ με κύριο όπλο το σερβίς τους. Τάιμ άουτ από τον προπονητή της Ομόνοιας, Σάββα Σάββα.
  • 12-16 η Νέα Σαλαμίνα. Κρατάνε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων οι παίκτες του Κυρίακου Αδάμου.
  • 18-19 μειώνει η Ομόνοια. Τάιμ άουτ από τον προπονητή των «ερυθρολεύκων».
  • 21-25 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα!

Τρίτο Σετ 1-2

• 2-8 η Νέα Σαλαμίνα! Και πάλι με το σερβίς, χτίζει προβάδισμα η προσφυγική ομάδα.
  • 11-16 η Νέα Σαλαμίνα! Η Ομόνοια μείωσε σε 8-10 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι διαφορά.
  • 18-25 η Νέα Σαλαμίνα κάνει το 2-1!

Τέταρτο Σετ 2-2

• 6-8 η Νέα Σαλαμίνα μπροστά. Ξεκίνησαν και πάλι καλά οι «ερυθρόλευκοι», με τους πράσινους να μειώνουν.
  • Κόκκινη κάρτα στον Ντίας της Ομόνοιας για έντονες διαμαρτυρίες, ενώ το σκορ είναι 14-12 για τους «πράσινους».
  • 15-16 πέρασε μπροστά η Νέα Σαλαμίνα.
  • 25-22 Ισοφαρίζει η Ομόνοια και πάμε σε τάι-μπρέικ!

Τάι-Μπρέικ 3-2

• 4-4 πόντο-πόντο πάνε οι δύο ομάδες!
  • 5-8 η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε ρυθμό και προηγείται!
  • 10-11 η Νέα Σαλαμίνα εξακολουθεί να προηγείται.
  • 14-14 ισοπαλία! Απίστευτη εξέλιξη αφού η Νέα Σαλαμίνα ήταν μία ανάσα από τη νίκη, αφού προηγήθηκε με 14-11!
  • 17-15 η Ομόνοια είναι Κυπελλούχος!!!

Δείτε φωτογραφίες από την απονομή των νταμπλούχων.