• 20 Απριλίου, 2024
  • Το ΑΠΟΕΛ πλησίασε και ο Απόλωνας έχασε την σιγουριά της κορυφής(τα νέα δεδομένα στην βαθμολογία)

By on 10 Απριλίου, 2022 0 3251 Views

Η μάχη του πρωταθλήματος έχει πάρει… φωτιά! Οι υποχρεώσεις στον Α΄όμιλο έχουν ολοκληρωθεί το βράδυ της Κυριακής, με τα δεδομένα να διαφοροποιούνται και τον Απόλλωνα να μην νιώθει πλέον άνετα αφού το ΑΠΟΕΛ πλησίασε στους 4 βαθμούς.

Η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε γκολ-μαχαιριά στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του αγώνα (3-3), γεγονός που τον διατήρησε μεν στην κορυφή, ωστόσο έδωσε την ευκαιρία στους συνδιεκδικητές να βλέπουν και πιο πάνω.

Το ΑΠΟΕΛ στο λεπτό που ο Απόλλωνας δέχθηκε το 3-3 πέτυχε το δικό του για τη νίκη και εκμεταλλεύτηκε πλήρως τους δύο χαμένους βαθμούς των κυανόλευκων, καθώς με τη νίκη (2-1) επί της Πάφου μείωσε στο -4 και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αντίθετα η Ανόρθωση έχασε σπουδαία ευκαιρία για να μειώσει κι αυτή αφού κρατούσε το τρίποντο μέχρι 88’ όμως ο Άρης είπε την τελευταία του λέξη στο τέλος και πήρε σημαντικό βαθμό που τον φέρνει στο -2 από τον ΑΠΟΕΛ και την 2η θέση, η οποία οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Όσον αφορά στην «Κυρία» είναι στο -3 από την 2η θέση, στο -1 από τους πράσινους της Λεμεσού και στο -7 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα και στο +1 από την ΑΕΚ την οποία αντιμετωπίζει την άλλη Δευτέρα.

Η ΑΕΚ έχασε και αυτή την ευακιρία να πλησιάσει την κορυφή και πλέον θα παλέψει για την 2η θέση και έξοδο στην Ευρώπη.