• ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Μπουλς – Μπακς 106-127: Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι έκαναν προπόνηση στο Σικάγο

Μπουλς – Μπακς 106-127: Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι έκαναν προπόνηση στο Σικάγο

By on 6 Απριλίου, 2022 0 3221 Views

Σαν σε προπόνηση οι Μπακς, νίκησαν τους Μπουλς στο Σικάγο και “σκούπισαν” την μεταξύ τους σειρά στην κανονική περίοδο. Άγγιξε το triple-double σε μόλις 24 λεπτά ο “σβηστός” Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο 79ος αγώνας της κανονικής περιόδου, βρήκε τους Μπακς στο γειτονικό Σικάγο. Οι πρωταθλητές νίκησαν για τέταρτη φορά σε ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις τους Μπουλς (127-106), σε μια βραδιά στην οποία χρειάζονταν συντήρηση, διαχείριση, αλλά και σοβαρότητα για να μην κινδυνεύσουν. Τα είχαν όλα, για να προχωρήσουν προς την τελική ευθεία και τα τρία παιχνίδια που τους έμειναν πριν από την έναρξη των playoffs, στα οποία δεν γνωρίζουν ποιος θα είναι ο πρώτος τους αντίπαλος.

Η ομάδα του Μιλγουόκι ανέβηκε στο 49-30 (26-14 εντός και 23-16 εκτός έδρας), με τον Γιάννη  σε μία πραγματικά πολύ ήσυχη, για τα δικά του δεδομένα τουλάχιστον, εμφάνιση. Ο Greek Freak έκλεισε την βραδιά του με 18 πόντους (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές), 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε μόλις 24 λεπτά, δεν ενδιαφέρθηκε να πατήσει το… τούρμπο, είχε κάποια απίθανα διαστήματα, ήταν όμως φανερό πως δεν τον ενδιέφερε να βάλει 30, 35, 40 πόντους για να κυνηγήσει τον τίτλο του πρώτου σκόρερ τον οποίο θέλει σαν τρελός ο Τζοέλ Εμπίντ (έβαλε 45 στους Πέισερς). Γενικώς το ματς αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση για τους Μπακς, που έκαναν το 4/4 απέναντι στους Ταύρους, τους οποίους πολύ θα ήθελαν να συναντήσουν στην έναρξη των playoffs.

Στο 45-34 το Σικάγο (27-12 εντός και 18-22 εκτός έδρας), που εκτός από τον μόνιμο πλέον απόντα Λόνζο Μπολ, δεν είχε ούτε τον Ζακ ΛαΒίν στη σύνθεσή του. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, ένας παίκτης που λατρεύει να αντιμετωπίζει τους Μπακς, έκανε συγκλονιστική προσπάθεια (40 πόντοι, 16/24 δίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 36:35), από εκεί και πέρα όμως, πλην του Πάτρικ Γουίλιαμς (16 πόντοι, 5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα) δεν υπήρχε άλλος σε έστω υποφερτή κατάσταση. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς έζησε έναν εφιάλτη απέναντι στους ψηλούς των Ελαφιών (7 πόντοι από 2/13 δίποντα και 1/6 τρίποντα) και το αποτέλεσμα ήταν λογικό, αναμενόμενο και απόλυτα δίκαιο σύμφωνα με την συνολική εικόνα των δύο ομάδων σε ένα ντέρμπι που μόνο ντέρμπι δεν ήταν.

Στα τρία τελευταία παιχνίδια οι Μπακς, οι οποίοι κατέκτησαν για τέταρτη σερί χρονιά την Σέντραλ Ντιβίζιον (στην οποία συμμετέχουν επίσης Σικάγο, Κλίβελαντ, Ιντιάνα, Ντιτρόιτ) θα παίξουν με τους Σέλτικς (εντός), με τους Πίστονς (εκτός) και με τους Καβαλίερς (εκτός). Αυτή τη στιγμή έχουν ίδιο ρεκόρ (49-30) με Σέλτικς και Σίξερς.

Ο αγώνας

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα των Μπακς στον αγώνα (3/8 σουτ για το 6-6 στο πέμπτο λεπτό), όμως μετά από το πρώτο timeout, ο Λόπεζ εκμεταλλεύθηκε το μέγεθός του και ηγήθηκε για ένα γρήγορο 8-0, πριν ο Μίντλετον βάλει τρίποντο για το 10-19. ΝτεΡόζαν και Βούτσεβιτς είχαν 3/12 σουτ, ο Γκρέισον Άλεν έκανε θραύση στο σκοράρισμα με επτά πόντους απέναντι στις αποδοκιμασίες του κοινού , ο Γιάννης δεν πήρε σουτ και δεν σκόραρε σε επτά λεπτά στην πρώτη περίοδο, όμως το Μιλγουόκι κράτησε εύκολα το προβάδισμα (26-20) στο φινάλε του, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ελάχιστη δημιουργία και 2/9 σουτ από την περιφέρεια.

Ένα γκολ-φάουλ του Άλεν έγραψε το 20-31 στο ξεκίνημα της δεύτερης, το πρώτο σουτ του Γιάννη στο ματς ήταν ένα τρίποντο για το 22-34, το δεύτερο ήταν ένα pull-up jumper από μέση απόσταση για το 24-36, με το Σικάγο να μη μπορεί να ακολουθήσει. Ο Μάθιους σκόραρε τρίποντο για το 30-47 στο 20′ και μέχρι το ημίχρονο οι πρωταθλητές δεν αντιμετώπισαν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, πέρα από το μαρκάρισμα του ΝτεΡόζαν που από τη στιγμή που κατάλαβε ότι δεν έχει στηρίγματα, έπαιξε μόνος εναντίον όλων με αποτέλεσμα να φτάσει τους 20 πόντους στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Με τον Αντετοκούνμπο πολύ πιο επιθετικό στο ξεκίνημα του β’ μέρους, σε εκτέλεση και κυρίως σε δημιουργία, οι Μπακς πήγαν στο +19 (67-48) και έδειξαν αμέσως στους Μπουλς ότι δεν είχαν όρεξη για παιχνίδια. Ο Μάθιους κέρδισε το τέταρτο φάουλ του ΝτεΡόζαν στα μέσα της τρίτης περιόδου, με την διαφορά στους 15, ο Ντόνοβαν δεν τον τράβηξε ωστόσο στον πάγκο και οι Ταύροι βρήκαν ένα μικρό καλό διάστημα για να μειώσουν στους δέκα (76-86), με τον ηγέτη τους να φτάνει τους 36 και γύρω του να μην υπάρχει άλλος με περισσότερους από 11.

Το ματς εξελίχθηκε σε μάχη ανάμεσα στον ΝτεΡόζαν και τους Μπακς, το 82-96 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου όμως δεν άφηνε στους Μπουλς πολλές ελπίδες για την ανατροπή. Ο Γιάννης χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ δέκα λεπτά πριν από το φινάλε, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν πιο σκληρά χωρίς να τους ταιριάζει αυτό το στιλ, ο Μίντλετον έγραψε το 87-105 με δύσκολο σουτ από πλάγια θέση στο 40′ και εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι με τον Μπουντενχόλζερ να αδειάζει από νωρίς τον πάγκο του και να σκέφτεται πως θα διαχειριστεί τα λεπτά των παικτών του στα τελευταία τρία παιχνίδια της κανονικής περιόδου. Ο αγώνας με τους Μπόστον Σέλτικς, τα ξημερώματα της Παρασκευής, θα έχει ενδιαφέρον και ίσως να είναι και ο τελευταίος με τον οποίο θα ασχοληθεί σοβαρά το Μιλγουόκι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 46-58, 82-96, 106-127

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 40 (16/24 δίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς 18 (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 7 (3/19 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καρούζο (0/6 σουτ, 8 ασίστ), Ντοσούνμου 9 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριν 7 (1), Γουάιτ 13 (3), Τόμπσον 4, Τζόουνς 6 (2), Μπράντλι 2, Μπράουν

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 19 (5/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Γιάννης Αντετοκούνμπο 18 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λόπεζ 28 (8/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Μάθιους 11 (3/4 τρίποντα), Χόλιντεϊ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Πόρτις 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Άλεν 13 (1), Χιλ 5, Κόνατον 2, Μαμουκελασβίλι 3 (1), Κάρτερ, Νουόρα 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2