• Ο Μολ κράτησε το μηδέν…Σε δυσμενή θέση ο Εθνικός,πήρε ανάσα ο Ολυμπιακός

Ο Μολ κράτησε το μηδέν…Σε δυσμενή θέση ο Εθνικός,πήρε ανάσα ο Ολυμπιακός

By on 27 Φεβρουαρίου, 2022 0 1497 Views

Παιχνίδι έξι βαθμών στο ΓΣΠ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Εθνικό για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής φάσης του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 0-0. Καλύτερη η ομάδα του Μπαντία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει. Χαμόγελα στους γηπεδούχους που κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που τους χωρίζει από τον αντίπαλό τους.

Στους 13 βαθμούς ο Εθνικός,στους 22 ο Ολυμπιακός όσους και η Δόξα με την ΠΑΕΕΚ να έχει 15

Μέτριο έως κακό το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να είναι η ομάδα που προσπαθούσε περισσότερο να είναι «απειλητική». Διάθεση υπήρχε από τους «μπλε», όχι όμως και μεγάλες φάσεις, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τους κρατούν σχετικά εύκολα μακριά από την εστία του Μολ. Έτσι, το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο ήταν φυσιολογικό κι αναμενόμενο.

Στο δεύτερο μέρος, οι «μαυροπράσινοι» προσπάθησαν να… ανεβάσουν στροφές, όμως οι «μπλε» ήταν αυτοί που είχαν και πάλι τις ευκαιρίες. Στο 61΄ ο Μολ σταμάτησε το σουτ του Ζάκπα, ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Άδωνη… έφυγε άουτ. Στο 72΄ και πάλι ο Ελβετός κήπερ δήλωσε παρών, σταματώντας και την κεφαλιά του Άδωνη.

Ακολούθως, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που προσπάθησε να… απειλήσει και είχε 1-2 καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, παρά μόνο ότι ο Χολ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ένα αποτέλεσμα που σαφώς ευνοεί τους γηπεδούχους, αφού διατήρησαν τη διαφορά που τους χωρίζει από την ομάδα της Άχνας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Μουκτάρης, Μακρής (46΄ Κα), Γουΐλσον (79΄ Μανιάς), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (85΄ Ευτυχίδης), Κονφέ, Γουακάσο (64΄ Νανίσιο), Τιάγκο (64΄ Γκουστάβο).

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Σάλι, Γκουστάβο, Κα, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Ντιανέ, Νανίσιο, Μανιάς, Χαραλάμπους.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Χριστοδούλου, Πηλέας (85΄ Ιωάννου), Άδωνη, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ, Ζάκπα (74΄ Μ. Ηλία), Γκόρουπετς, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (90+3΄ Κυπριανού), Χολ, Ντούρις.

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαλεούσκι, Μ. Ηλία, Κ. Ηλία, Ντόλεζαλ, Ιωάννου, Κυπριανού, Ταράσοφς, Κουμής, Ελουντού.

Κίτρινες Κάρτες: Γουακάσο, Μποβέδα, Σαμπίνια, Πεχλιβάνης / Ντούρις, Άδωνη.

Κόκκινες Κάρτες: Χολ (2η κίτρινη).