19 Απριλίου, 2024
  • 19 Απριλίου, 2024
  • Έβαλε φωτιά στη μάχη της ανόδου ο Ακρίτας.Ντέρμπι Ν.Σαλαμίνας-Ερμή(12/2) δύσκολη έξοδος της ΕΝΠ(13/2)(Βαθμολογία)

By on 12 Φεβρουαρίου, 2022 0 1585 Views

Ο Ακρίτας πανηγύρισε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στην β κατηγορία.
Η ομάδα της Χλώρακας νίκησε 2-0 την Aλκή , ανέβηκε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας και θα περιμένει τα αποτελέσματα στα σημερινά παιχνίδια ωστόσο με τη νίκη του έβαλε φωτιά στη μάχη της ανόδου και η συηνέχια αναμένεται συναρπαστική .
Μέσα σε τρία λεπτά καθάρισαν οι… πράσινοι στο «Στέλιος Κυριακίδης». Στο 74ο λεπτό ο Καραμόκο με κεφαλιά μετά από φάουλ του Φαμπρίτσιο άνοιξε το σκορ, ενώ στο 77’ ο Γέλαβιτς με το 11ο φετινό του γκολ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Αντωνίου, Καραμόκο Φαμπρίτσιο, Αμπντουραχίμι (90+2′ Τσοκκάς), Σοφοκλέους, Γέλαβιτς, Ναζιάχ, Αλεκσέεφ (86′ Βάσου), Σέχιτς, Τζεμιλί (73′ Πελεγκρίνι).
Στον πάγκο: Οικονομόπουλος, Τσόγκας, Τρύφωνος, Μπαλαμπανίδης, Γεωργίου,  Μιχαήλ, Τόρες, Χρυσοστόμου.

ΑΛΚΗ: Ταουντούλ, Φοινίρης (80′ Θεοδώρου), Αβραάμ (71′ Λίλλης), Φαντάιρο (71′ Μιχαήλ), Άντερσον, Καστάνας, Ακόστα, Θεοχάρους, Ποσίνκοβιτς, Σακέτι, Φιάκας.
Στον πάγκο: Παναγή, Χαραλάμπου,  Κότρι, Ζβεντ, Λοΐζίδης, Μουχλή

ΣΚΟΡΕΡ: 74′ Καραμόκο, 77′ Γέλαβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φαμπρίτσιο (3η), Ναζιάχ, Αμπντουραχίμι, Αντωνίου/Καστάνας, Σακέτι
Θέμης Αγαθοκλέους (γενικός αρχηγός Ακρίτα)/Νεντίμ Τούτιτς (προπονητής Αλκής)