26 Απριλίου, 2024
  • 26 Απριλίου, 2024

Κλίπερς – Μπακς 113-137: Σαρωτικό Μιλγουόκι, επιβλητικός Αντετοκούνμπο

By on 7 Φεβρουαρίου, 2022 0 4582 Views

Οι Μιλγουόκι Μπακς (34-21) επιβλήθηκαν των Λος Άντζελες Κλίπερς (27-28) με 137-113 και σημείωσαν την 3η συνεχόμενη νίκη τους. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, οι Μπακς τελείωσαν το ματς με 50% στα τρίποντα!

Θεωρητικά, η αναμέτρηση στην «Crypto.com Arena» είχε κριθεί τη στιγμή που οι  Μιλγουόκι Μπακς απολάμβαναν μια διαφορά στο όριο του διψήφιου αριθμού και ενώ σούταραν με 29%, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Μόλις το ποσοστό στα σουτ τριών πόντων αυξήθηκε, με το απίθανο 14/19 στο δεύτερο ημίχρονο, όλοι περίμεναν την τελευταία κόρνα.

Όταν δε αυτό πλησίασε και σταθεροποιήθηκε στο 50%, τότε όλοι ήταν σίγουροι ότι οι Μπακς είχαν ήδη βάλει την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο… σακούλι.

Οι πρωταθλητές ολοκλήρωσαν το ματς (έχοντας 137 πόντους στην επίθεσή τους για 2ο συνεχόμενο ματς, μετά απ’ αυτό κόντρα στο Πόρτλαντ) με 19/38 τρίποντα. Και μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο  να είχε ένα ακόμη εντυπωσιακό double double με 28 πόντους (2/3 τριπ., 6/12 διπ., 10/12 βολές), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, όμως είχε εξαιρετικό «ανταγωνισμό» για τον τίτλο του κορυφαίου: Ο Τζρου Χόλιντεϊ τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 13 ασίστ, ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, ενώ ο Πατ Κόνατον σκόραρε μόνο με τρίποντα (18 πόντους, 6/9 τρίποντα).

Οι Μπακς ξέσπασαν στη δεύτερη περίοδο, στην οποίο επιβλήθηκαν με επί μέρους 32-19 και με το ποσοστό στα τρίποντα να αυξάνεται δεν ήταν δυνατόν να ηττηθούν απέναντι στους τίμιους μεν, αλλά με σημαντικές απουσίες Κλίπερς.

Ντεμπούτο για τους γηπεδούχους έκαναν τα νέα αποκτήματα, ο Νόρμαν Πάουελ είχε 28 πόντους σε 23:59, ενώ ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον (ο οποίος ανέλαβε αρκετές φορές το μαρκάρισμα του Giannis) μέτρησε 13 πόντους. Επίσης ο Μάρκους Μόρις πρόσθεσε 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-28, 51-60, 81-99, 113-137