• 28 Μαρτίου, 2024
  • Ίντερ – Βενέτσια 2-1: Λύτρωση από τον Τζέκο!

Ίντερ – Βενέτσια 2-1: Λύτρωση από τον Τζέκο!

By on 22 Ιανουαρίου, 2022 0 528 Views

Με λυτρωτή τον Τζέκο στο 90ο λεπτό η Ίντερ νίκησε 2-1 τη Βενέτσια στο Μεάτσα και παρέμεινε στην κορυφή της Serie A.

Η Βενέτσια παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες στο Μεάτσα, προηγήθηκε, αλλά δεν άντεξε την πίεση και λύγισε στο 90′. Ο Τζέκο ήταν ο λυτρωτής και η Ίντερ με τη νίκη 2-1 βρέθηκε στο +5 από τη Μίλαν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 19′ από σέντρα του Αμπάντου, ο Ανρί με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Οι Νερατζούρι δεν ήταν καλοί, ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν τη λήη του α’ μέρους.

Στο 40′, όταν η Βενέτσια έπαιζε με 10 παίκτες, αφού ο Μοντόλο ήταν πεσμένος στο έδαφος έπειτα από αγκωνιά του Τζέκο, η Ιντερ έφερε το ματς στα ίσα με προβολή του Μπαρέλα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν, ωστόσο η λύτρωση ήρθε στο 90′. Από σέντρα του Ντάμφρις, ο Τζέκο με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1.