18 Απριλίου, 2024
  • 18 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0: Αφεντικό Μπίσεσβαρ!

By on 26 Σεπτεμβρίου, 2021 0 398 Views

Πέτυχε γκολάρα και κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Κούρτιτς «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Μπίσεσβαρ τα έκανε όλα στην Τούμπα και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο 2-0 επί της ΑΕΚ στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν!

Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ σε μια επίδειξη ποιότητας και κλάσης. Ο Σουριναμέζος μεσοεπιθετικός σε μία από τις καλύτερες βραδιές της καριέρας του, πήρε επ’ ώμου τον ΠΑΟΚ, ανοίγοντας το σκορ με ένα γκολ αρτιότητας ενώ πιστώθηκε και το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κούρτιτς για το 2-0 επί της ΑΕΚ!

Ντέρμπι αιφνιδιασμού, τακτικής και ποιότητας. Ή αν προτιμάτε ένα ντέρμπι αποδείξεων, με τους δύο Δικεφάλους να μετρούν από νωρίς τις δυνάμεις τους σε ένα πρωτάθλημα που έχει αφήσει υποσχέσεις με το «καλημέρα». ΠΑΟΚ και ΑΕΚ γνώριζαν εξ αρχής πως από την Τούμπα και το πρώτο ντέρμπι της σεζόν σκιαγραφείται εν ολίγοις η πορεία της καθεμίας και ας βρισκόμαστε μόλις στην 4η αγωνιστική…

Ο αιφνιδιασμός ανήκε στην ΑΕΚ, οι παίκτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς μπήκαν με διάθεση να πιέσουν ψηλά και να αποδιοργανώσουν τους γηπεδούχους στην ανάπτυξη από τη πίσω ζώνη, καταγράφοντας και την πρώτη σημαντική ευκαιρία του ματς προτού συμπληρωθεί το 10λεπτο με πρωταγωνιστή τον Γέβτιτς που βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά το τελείωμα του ήταν απελπιστικά άστοχο. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την ολοκλήρωση του 45λεπτου, η ΑΕΚ «σίγησε» επιθετικά ενώ πλήρωσε ακριβά την «τρικυμία» της αμυντικής της γραμμής.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ οργανώθηκε άμεσα και έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, έβαλε δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους» από τα αριστερά, με τον «αφάνα» του Δικεφάλου να έχει συμπαραστάτες στο ισοπεδωτικό α΄μέρος των γηπεδούχων και τον άξονα της ομάδας, κινούμενος με τρία χαφ και τον Αουγκούστο σε ένα πιο προωθημένο ρόλο.

Ο Μπίσεσβαρ προειδοποίησε στο 22΄, ωστόσο, το τέρμα του ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, χτυπώντας -όμως- το καμπανάκι στα αυτιά της ΑΕΚ με ένα υπέροχο κοντρόλ και τελείωμα της φάσης. Το καλύτερο όμως, το κράτησε για το 42′ σε μια φάση απόλυτης αρτιότητας για τον ΠΑΟΚ, με την ποιότητα να έχει τον πρώτο λόγο! Ο Κούρτιτς τροφοδότησε τον Σουριναμέζο μεσοεπιθετικό, ο οποίος έχοντας μπροστά του τον Μισελέν, σημάδεψε στην κλειστή γωνία του Στάνκοβιτς και «εκτέλεσε» για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ δικαιούταν κάτι περισσότερο και έφτασε… εκατοστά πριν το 2-0 αλλά η κεφαλιά του Αουγκούστο από την καρδιά της περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ με το γκολ του Μπίσεσβαρ να συνοδεύει τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε «δόντια» και με την έναρξη του β΄μέρους, ο Σβαμπ αποτελούσε ένα μόνιμο «πονοκέφαλο» για την ΑΕΚ, κάνοντας ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο δεδομένου πως ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έδειξε να μην έχει απαντήσεις στην υπεραριθμία του ΠΑΟΚ μεσοεπιθετικά, επιστρατεύοντας ακόμη και τον Ανσαριφάρντ στη λογική της φουλ επίθεσης.

Και μόλις μερικά λεπτά από την είσοδό του, ο Ανσαριφάρντ χάρισε στην ΑΕΚ τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο δεύτερο 45λεπτο αλλά στο τετ α τετ και εν μέσω τρικυμίας νικήθηκε από τους ασπρόμαυρους! Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον ΠΑΟΚ και για την ακρίβεια στον non stop Ντιέγκο Μπίσεσβαρ καθώς στην προσπάθειά του Μισελέν να του βάλει φρένο, τον σταμάτησε αντικανονικά, με τον Βαλέρι να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι.

Ο Γιασμίν Κούρτιτς βρέθηκε πάνω από τη μπάλα και έγραψε το τελικό 2-0, επιβεβαιώνοντας το νόμο της τελευταίας πενταετίας! Αξίζει δε να σημειωθεί πως λίγο πριν το φινάλε η ΑΕΚ σκόραρε με τον Μοχαμάντι αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, καθώς ο Ανσαριφάρντ εμπόδιζε το οπτικό πεδίο του Πασχαλάκη… Με το τελευταίο σφύριγμα, η Τούμπα σηκώθηκε στο πόδι, αποθεώνοντας τους Θεσσαλονικείς που πήραν αυτό που ήθελαν από ένα ματς που ήξεραν πως να επιβάλλουν τους κανόνες τους. Όπως κάνουν τα τελευταία πέντε χρόνια…

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (75’ Εσίτι), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (74’ Μουργκ, 90’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (92’ Λύρατζης), Σφιντέρσκι (90’ Ακπομ).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (75’ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι (60’ Σάκχοφ), Λε Ταλέκ (86’ Σιμόες), Γέβτιτς (60’ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (86’ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Αραούχο.