20 Απριλίου, 2024
  • 20 Απριλίου, 2024

Μπορούσαν τη νίκη αλλά συμβιβάστηκαν Πάφος-ΑΕΚ 1-1

By on 18 Σεπτεμβρίου, 2021 0 9305 Views

Δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνα στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τις Πάφο και ΑΕΚ να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 52΄με τον Ιβάν Τρισκόφσκι ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Ντράκομιρ 9 λεπτά αργότερα.

Χωρίς πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο στην Πάφο, με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά.

Στο 23΄ο Ακόραν από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στην πρώτη καλή ευκαιρία της ΑΕΚ.

Για την Πάφο απείλησε ο Σεμέδο στο 28΄, με την κεφαλιά του μετά από κόρνερ να φεύγει λίγο έξω.

Άκρως διαφορετική εικόνα στο Β΄ημίχρονο με τον Βαλακάρι στο 51΄να βάζει την προβολή μετά από σέντρα του Αουρέλιο αλλά ο Τούμπας να μαζεύει με διπλή προσπάθεια λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στην επόμενη επίθεση η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Τρισκόφσκι. Ο Ρούτκο απέκρουσε και έφυγε από την θέση του, η μπάλα κατέληξε στον Μάμα που έπιασε το σουτ, ο Τρισκόφκσι έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα στη άδεια εστία.

Η Πάφος απάντησε στο 60΄με τον Ντράκομιρ να νικά τον Τούμπα με συρτό σουτ εκτός περιοχής για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι στο επόμενο διάστημα έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για να φέρουν τούμπα το παιχνίδι με τους Φουρ και Σεμέδο να αστοχούν από ευνοϊκή θέση στο 62΄και 67΄αντίστοιχα.

Στο 79΄ο Τρισκόφσκι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα καλά και έχασε καλή ευκαιρία για το 1-2.

Δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Εντεκάδες:

Πάφος: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (Φούρ 57΄), Ζάιρο (Μπεριγκοτ 88΄), Αουρέλιο, Μιχαήλ (Πάγιτς 82΄), Πάνιτς (Ντάγκομιρ 57′), Μπάγιτς, Πάντσεον, Βαλακάρι

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντός, Παλάσιος, Αντωνίου, Μπεριγκό, Μπαμπαγιάν, Αμπντουσαλάμοφ, Φυλακτού, Φουρ, Ντραγκομίρ, Μουλαζίμης, Πάγιτς.

ΑΕΚ: Τούμπας, Λέδες, Τάντι, Ακοράν, Τρισκόφσκι (Τόμοβιτς 89΄), Γκαρσία (Ροσάλες 40΄), Μιλίσεβιτς, Μικέλ, Ντάρμπισαϊρ (Ρόμο 89΄), Γκιούρσκο, Μάμας (Άμπραχαμ 62΄)

Στον πάγκο: Λεάλ, Άμπραχαμ, Ρόμο, Φαράζ, Ροζάλες, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Μακρής, Τόμοβιτς.

Σκόρερς: Ντράγκομιρ/ Τρισκόφσκι

Ασίστ: Βαλακάρι/ Μάμας

Κίτρινες: Ντράκομιρ, Πάνιτς, Μιχαήλ, Κβίντα / Μάμας, Ακοράν