• 24 Απριλίου, 2024
  • Μεγάλη η Δόξα.Κέρδισε 2-0 την Ανόρθωση που ήταν κάτω του μετρίου

Μεγάλη η Δόξα.Κέρδισε 2-0 την Ανόρθωση που ήταν κάτω του μετρίου

By on 12 Σεπτεμβρίου, 2021 0 542 Views

Σπουδαία νίκη για την που έκανε πολύ καλή εμφάνιση με πάθος και τρέξιμο ! Ήττα σοκ για την Ανόρθωση που ήταν κάτω του μετρίου χωρίς πάθος και διάθεση .Με εξαίρεση τον Ουάρντα που όσο έπαιξε ήταν καλός οι υπόλοιποι ήταν βαδιστές και με το μυαλό στον αγώνα της Πέμπτης. Με οδηγό τον Μπεράτ Σαντίκ, η ομάδα της Κατωκοπιάς υποχρέωσε σε ήττα την Ανόρθωση στην πρεμιέρα, με τον Φινλανδό να σκοράρει στο 42’ και στο 89’ από τα 11 βήματα.
Το ματς:
Το παιχνίδι άρχισε με την Ανόρθωση  να προσπαθεί να ελέγξει την κατοχή, δίχως όμως να καταφέρει να φτιάξει προϋποθέσεις κινδύνου μπροστά στην αντίπαλη εστία. Η Δόξα  σιγά σιγά, απειλώντας κυρίως από τα αριστερά πάτησε την περιοχή του Λόρια, αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Το παιχνίδι είχε ένταση και φάνηκε στο 21’, όταν ο Τιτζανί πάτησε με δύναμη τον Αρτυματά σε προσπάθειά του να κερδίσει τη μονομαχία. Ο ακραίος από το Μπενίν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια, κατάληξη που είχε και ο Ντέλετιτς τρία λεπτά αργότερα. Ο Σέρβος χτύπησε με τον αγκώνα στο πρόσωπο τον Κοβάσεβιτς σε μονομαχία, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη.Η πρώτη που αντίκρυσε πάντως ήταν άδικη.
Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό όμως η Δόξα στο 42’ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ, μετά από γύρισμα του Κοβάσεβιτς από τα αριστερά. Στο δεύτερο δοκάρι ήταν αφύλακτος ο Σαντίκ που πλάσαρε για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στο β’ ημίχρονο η Δόξα  έλεγξε το ρυθμό του αγώνα με την Ανόρθωση  να μη μπορεί να απειλήσει. Πέρα από κάποιες σέντρες και πλαγιοκοπήσεις, τίποτα ιδιαίτερο από την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια που είχε ανούσια κατοχή χωρίς ξεκάθαρη ευκαιρία.

Στο 3′ η Ανόρθωση ίσως να εδικαιύτο πέναλτι ενώ ο διαιτητής Ανασταση κακώς έδειξε κίτρινες για θέατρο στους Ντέλετιτς και Ασαμόα

ΔΟΞΑ (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κοβάσεβιτς (77′ Κυριάκου), Καραμανώλης, Αντένον, Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Αντάμοβιτς, Εμπραλίτζε (67′ Σασί), Τιτζανί, Σαντίκ
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Χριστοφή, Βασιλείου, Καλλής, Κυριάκου, Ντίας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορρέα (54′ Καλτσάς), Κορέια (77′ Αβραάμ), Αρτυματάς, Πόποβιτς (77′ Χουσμπάουερ), Ουάρντα (67′ Ρουσιάς), Λάζαρος (77′ Νινούα), Ντέλετιτς, Λάφερτι
Στον πάγκο: Τζουρ, Αντωνιάδης, Κατσαράβα, Μπουσουλάζιτς, Ιωάννου, Χατζημιτσής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντάμοβιτς, Ασαμόα / Ρουσιάς, Ρισβάνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Τιτζανί / Ντέλετιτς (2η κίτρινη)