To AΠΟΕΛ κέρδισε και έβαλε σε περιπέτειες την Δόξα

By on 17 Μαΐου, 2021 0 3939 Views

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με σκορ 1-2 της Δόξας σε αγώνα που έγινε στο Μακάρειο. Στους 53 βαθμούς ανέβηκε το ΑΠΟΕΛ και είναι στο -4 από την πρωτοπόρο του γκρουπ Πάφος. Η Δόξα είναι στους 42 βαθμούς ένα πίσω από τον ΕΘνικό και τρεις πάνω από τη Ν.Σαλαμίνα. Γκολομπάρτ με αυτογκόλ (55′) και Ανουάρ (75′) τα γκολ του ΑΠΟΕΛ. Σαντίκ στο 81′ το γκολ της Δόξας.

Στο πρώτο μέρος, η Δόξα είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 1ο λεπτό του αγώνα με το Καλό να σημαδεύει το δοκάρι, στην επαναφορά ο Ασαμόα μπροστά στην κενή εστία, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Η Δόξα προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις για να σκοράρει, ενώ το ΑΠΟΕΛ είχε κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολεύτηκε να φτάσει στην περιοχή του Σισκόφσκι.

Στην επανάληψη, το ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε καλύτερο και κατάφερε να πάει προβάδισμα στο σκορ στο 55′ όταν ο Ζαμπάλα έκανε το συρτό σουτ, ο Γκολομπάρτ προσπάθησε να απομακρύνει και σημειώθηκε αυτογκόλ. Στο 75′ σημειώθηκε δεύτερο γκολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Ανουάρ μετά από ασίστ του Ντε Βινσέντι.

Στο 81′ μείωσε η Δόξα με κεφαλιά του Σαντίκ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εγγλέζου.

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (78′ Οικονομίδης), Σαντίκ, Χριστοφή, Καλό (59′ Λουίς Κάρλος), Ασαμόα (59′ Ολιβέιρα), Τραϊτσέφκσι, Γκολομπάρτ, Άδωνη (70′ Μπιλάλ), Κίκας.

Στον πάγκο: Παρασκευά, Τζίλσον, Ολιβέρια, Οικονομίδης, Λουίς Κάρλος, Μπιλάλ, Α. Φασουλιώτης, Μ. Φασουλιώτης, Γκλίσικ

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους (54′ Μερκής), Σάντος, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Ανουάρ, Κατσαντώνης (54′ Γεωργίου- 88′ Βρόντης), Ζαχίντ (46′ Νσούε), Κλωναρίδης, Ζαμπάλα, Κούτσακος (78′ Γουίλερ)

Βαθμολογία: Πάφος FC 57, ΑΠΟΕΛ 53, Εθνικός Άχνας 43, Δόξα Κατωκοπιάς 42, Νέα Σαλαμίνα 39, Ερμής Αραδίππου 38, ΕΝ Παραλιμνίου 34, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 24 βαθμούς.