• 20 Απριλίου, 2024
  • Xάρηκε ο Εθνικός.Ισοπαλία 2-2 με τη Ν.Σαλαμίνα και κρατά αποστάσεις…

Xάρηκε ο Εθνικός.Ισοπαλία 2-2 με τη Ν.Σαλαμίνα και κρατά αποστάσεις…

By on 12 Μαΐου, 2021 0 8050 Views

Αλλιώς άρχισε το παιχνίδι κι αλλιώς τελείωσε. Ο Εθνικός Άχνας έδειχνε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πως θα κυριαρχούσε στο παιχνίδι, όμως η Νέα Σαλαμίνα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και παρά την ψυχρολουσία του α’ ημιχρόνου που δέχθηκε δύο γκολ, αντέδρασε και με γκολ των Ντανίλο και Κρεάν διατήρησε τη διαφορά από τον Εθνικό στους τρεις βαθμούς.

Από την άλλη, ο Εθνικός που προηγήθηκε με γκολ των Γκόρουπετς και Μαΐντεβατς, έδωσε χώρο στη Νέα Σαλαμίνα που το εκμεταλλεύτηκε και έχασε τεράστια ευκαιρία να γίνει αφεντικό για παραμονή, αφού αν κέρδιζε θα ξεπερνούσε και τη Δόξα στη βαθμολογία.Πάντως και με την ισοπαλία ο Εθνικός κράτησε την απόσταση των τριών βαθμών από τη Ν. Σαλαμίνα αφού έφθασε τους 42 βαθμούς όσους έχει και η Δόξα ενώ οι ερυθρόλευκοι έχουν τώρα 39 βαθμούς,4 παιχνίδια πριν το τέλος

5′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Γκόρουπετς έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βεσελόφσκι.

18′ Πέναλτι για τον Εθνικό. Μετά από γύρισμα του Ζάκπα, ο Ντόλεζαλ ανατράπηκε από τον Τσμοβς και ο Πορτογάλος ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα.
20′ ΓΚΟΛ 2-0: Εύστοχος ο Μαΐντεβατς από τα 11 βήματα, παρά την προσπάθεια του Βεσελόφσκι που έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία.

35′ Σουτ του Ουαλί από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Βεσελόφσκι.
45′ Γέμισμα στην περιοχή του Μπογκατίνοφ, ο Ντανίλο έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία.
62′ Πέναλτι για τη  N. Σαλαμίνα. Ο Περατικός ανέτρεψε τον Οσέι εντός περιοχής. Σωστή υπόδειξη από τον Πορτογάλο διαιτητή.
64′ ΓΚΟΛ 2-1: Εύστοχος ο Ντανίλο από τα 11 βήματα.

69′
Ο Ντανίλο μπήκε στην περιοχή από θέση μέσα δεξιά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.

82′ ΓΚΟΛ 2-2: Σέντρα του Τσουκαλά από τα αριστερά, έπιασε την κεφαλιά ο Κρεάν με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.
89′
Μακρινό σουτ του Μουστιβάρ, έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε ο Μπογκατίνοφ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Η. Χαραλάμπους): Μπογκαντίνοφ, Ουαλί (77′ Ντεϊβίσον), Περατικός, Κ. Ηλία, Ντόλεζαλ (65′ Παπαγεωργίου), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουμπετς (77′ Χριστοφή), Κυπριανού, Ταράσοφς, Μαΐντεβατς (65′ Μ. Ηλία)
Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Κοστόφσκι, Σάβιτς

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: (Κ. Μηνά): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου, Τσουκαλάς, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι (81′ Σιαθάς), Τσμοβς (81′ Βάγκνερ), Κρεάν, Ντανίλο, Σανκό (46′ Μουστιβάρ)
Στον πάγκο: Κίσσας, Ανδρέου, Λοράν, Λεμέσιος, Παύλου, Ντουβεντρού

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περατικός, Κυπριανού (3η) / Σανκό

Διαιτητής: Fernandes Ferreira Vitor Jorge
Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός: Πέτρου Πέτρος