Η Πάφος κράτησε σε αγωνία την Δόξα(2-1)

By on 12 Μαΐου, 2021 0 5356 Views

Σε ένα τρελό αγώνα με 3 γκολ, δύο χαμένα πέναλτι και 4 δοκάρια, η Πάφος πήρε την νίκη με 2-1 κόντρα στην Δόξα και έφτασε τους 54 βαθμούς στον Β΄όμιλο.

Έμεινε στους 42 βαθμούς η Δόξα και έχει δρόμο για την παραμονή.

Μεγάλη εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της Δόξας Σισκόφκι που απέκρουσε δύο πέναλτι.

Α΄ ημίχρονο:

Xωρίς πολλές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο στο «Στέλιος Κυριακίδης», είχε όμως δύο γκολ.

Στο 16΄ο Σισκόφκσι δεν έδιωξε καλά και η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Βα. Αυτό με σουτ από το σημείο του πέναλτι νίκησε τον Σκοπιανό για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ασαμόα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα της Πάφου, έκλεψε την μπάλα, γύρισε στον Κίκας και ο Πορτογάλος πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1.

Στο μισάωρο ο Βαλακάρι εκτέλεσε φάουλ από πλάγια, ο Πάντις έπιασε την κεφαλιά όμως ήταν άστοχος.

B΄ημίχρονο:

Η Πάφος στο 56΄πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μαρσέλο Τόρες. Ο Βα με κεφαλιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, κανένα δεν μπήκε στην τροχιά της μπάλας και ο Αργεντίνος μόνος στο δεύτερο δοκάρι είχε εύκολο έργο.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκολομπάρτ ανέτρεψε τον Βαλακάρι στην περιοχή και ο Λουκάς Σωτηρίου έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Φιλανδός όμως ο Σισκόφσκι απέκρουσε. Στην επόμενη φάση το πλασέ του Βαλακάρι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σκοπιανού τερματοφύλακα.

Η Δόξα είχε την δική της στιγμή στην επανάληψη όταν στο 74΄ο Λουίς Κάρλος σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Ρούτκο.

Στο 76΄ο Βαλακάρι κέρδισε νέο πέναλτι στην ανατροπή του από τον Ντα Κόστα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλακάρι όμως ο Σισκόφσκι ήταν και πάλι ο νικητής, αποκρούοντας δεύτερο πέναλτι στον αγώνα.

O Κόστα στο 83΄έπιασε δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα, ο Ρούτκο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά η Δόξα πίεσε και είχε δύο δοκάρια με τους Κίκας στο 87΄και Ολιβέιρα στο 88΄, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

Πάφος FC (Σ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Αντωνίου (46′ Τόρες), Βα, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Φουρ, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Καμπράλ(75′ Μέρφι), Πάνιτς.
Στον πάγκο: Πέτρου, Μανιόν, Τόρες, Μέρφι, Κούζικ, Φυλακτού, Χαριδήμου, Σπόντας, Ράκελς.

Δόξα (Μ. Σατσιάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς(69′ Τζίλσον), Μουκτάρης, Λούις Κάρλος, Μπιλάλ(61′ Ολιβέιρα), Χριστοφή(69′ Άδωνη), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ, Κίκας.
Στον πάγκο: Παρασκευά, Γκίλσον, Ολιβέιρα, Α. Φασουλιώτης, Μ. Φασουλιώτης, Άδωνη, Γκλίσιτς.

Κίτρινες: 31′ Εγγλέζου

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης»
Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Νικολάου Γιώργος