Like

Καθοριστική Τρίτη για την εξέλιξη της μάχης του τίτλου.ΑΕΚ-Ομόνοια,Απόλλωνας-Ολυμπιακός

4 Μαΐου, 2021
238 Views
0 Comments
Καθοριστική Τρίτη για την εξέλιξη της μάχης του τίτλου.ΑΕΚ-Ομόνοια,Απόλλωνας-Ολυμπιακός

Eπιστροφή στο πρωτάθλημα Cyta και μάλιστα με δυο παιχνίδια μεγάλης σημασίας στην μάχη του τίτλου.Στις 19:00 σήμερα η ΑΕΚ υποδέχεται την Ομόνοια και ο Απόλλωνας τον Ολυμπιακό.Το βαθμολογικό ενδιαφέρον είναι μεγάλο για την εξέλιξη της μάχης του τίτλου αφού μετά τους σημερινούς αγώνες θα παραμείενι άλλος ένας αγώνας ανάμεσα στην Ομόνοια και τον Απόλλωνα.Η ομάδα της Λεμεσού με νίκη σήμερα θα διεκδικήσει τον τίτλο στο φινάλε μέσα στο ΓΣΠ ανεξάρτητα από το σημερινό αποτέλεσμα της Ομόνοια ςστην Λάρνακα.Η Ομόνοια αν κερδίσει την ΑΕΚ και έχει απώλειες ο Απόλλωνας τότε θα είναι πρωταθλήτρια.Και με ισοπαλία η Ομόνοια θα έχει το πλεονέκτημα δυο αποτελεσμάτων κόντρα στον Απόλλωνα στο φινάλε αφού και με ισοπαλία θα είναι πρώτη ενώ αν χάσει από την ΑΕΚ και κερδίσει τον Ολυμπιακό ο Απόλλωνας τότε στο φινάλε θα έχει ο Απόλλωνας το πλεονέκτημα της ισοπαλίας.Με αυτά τα δεδομένα η νίκη σήμερα για τον Απόλλωνα είναι μονόδρομος ενώ η Ομόνοια παραμένει στην μάχη του τίτλου ότι και αν συμβεί στην Αρένα αλλά ασφαλώς η ήττα θα της στερήσει το πλεονέκτημα αλλά και ψυχολογία.

Στην Ομόνοια θέλουν λοιπόν τη νίκη στην «Αρένα» που θα τους δώσει και τον τίτλο αν την ίδια ώρα ο Απόλλωνας δεν κερδίσει. Εκτός επιλογών οι Ασάντε και Κίκο, την τελευταία στιγμή θα ξεκαθαρίσει του Λοίζου.

Μία αξιοπρεπής εμφάνιση ο στόχος της ΑΕΚ που έχει εκτός επιλογών τους Φλοριάν,,Τάντι, Μοισόφ, Χάουγκεν και Μακρή.

Μόνο τρίποντο σκέφτεται ο Απόλλωνας για να μείνει ζωντανός για τον τίτλο στο ΓΣΠ .
Είναι εκτός επιλογών οι τιμωρημένοι Ρομπέρζ και Ζοάο Πέδρο ενώ δεν υπολογίζονται οι Βασιλείου, Ντιγκινί και Δημητρίου.

Στον Ολυμπιακό είναι εκτός ο Κα. Με αλλαγές οι μαυροπράσινοι για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος Cyta ανοίγει σήμερα Τρίτη στον πρώτο όμιλο, συνέχεια την Τετάρτη και την Πέμπτη και φινάλε την ερχόμενη Παρασκευή με δύο αναμετρήσεις που αφορούν το δεύτερο όμιλο.

Α’ όμιλος
Τρίτη 4 Μαϊου
19:00 ΑΕΚ – Ομόνοια(Primetel)
19:00 Απόλλων – Ολυμπιακός(Cytavision)
Τετάρτη 5 Μαϊου
19:30 ΑΕΛ – Ανόρθωση (Cytavision)

Βαθμολογία: Ομόνοια 75, Απόλλων 72, ΑΕΛ 68, Ανόρθωση 54, ΑΕΚ 47, Ολυμπιακός 43 βαθμοί.

Β’ όμιλος
Τετάρτη 5 Μαϊου
17:00 ΑΠΟΕΛ – Πάφος FC (Cablenet)
Πέμπτη 6 Μαϊου
19:00 ΕΝ Παραλιμνίου – Καρμιώτισσα (Cytavision)
Παρασκευή 7 Μαϊου
18:00 Νέα Σαλαμίνα – Ερμής (Cytavision)
20:00 Δόξα – Εθνικός Άχνας (Cytavision)

Βαθμολογία: Πάφος 48, ΑΠΟΕΛ 47, Δόξα Κατωκοπιάς 42, Εθνικός Άχνας 38, Νέα Σαλαμίνα 35, ΕΝ Παραλιμνίου 32, Ερμής Αραδίππου 32, Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 23 βαθμοί.

Comments are closed.