• Θρίλερ στο Παραλίμνι και από 0-3 τελικό 3-3.Απο μια αποβολή Ένωση-Ν.Σαλαμίνα

Θρίλερ στο Παραλίμνι και από 0-3 τελικό 3-3.Απο μια αποβολή Ένωση-Ν.Σαλαμίνα

By on 24 Απριλίου, 2021 0 17455 Views

Απίστευτη εξέλιξη στο παιχνίδι ανάμεσα σε Ένωση Νέων Παραλιμνίου και Νέα Σαλαμίνα στο «Τάσος Μάρκου», για την 34η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στην επανάληψη και να ισοφαρίσουν στο τελικό 3-3 ένα σκορ που δεν ευνοεί τις δυο ομάδες.

Από έναν βαθμό πήραν οι δύο ομάδες, που είχαν και από μία αποβολή στο παιχνίδι.

Μόλις στο 11ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα θα κερδίσει πέναλτι με τον Βάγκνερ και παράλληλα την αποβολή του Μπάλαζιτς, ο οποίος έκανε λάθος εκτίμηση στη φάση και στη συνέχεια ανέτρεψε τον επιθετικό των φιλοξενούμενων. Ο Βάγκνερ εκτέλεσε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών, ενώ πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, στο 31’ και στο 37’ για να δώσει σοβαρό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα έδειξε διάθεση να κάνει διαχείριση του σκορ, όμως στο 51’ ο Κυριάκου από κοντά, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 58’ ο Κονφέ θα κάνει ένα αντικανονικό μαρκάρισμα και θα δει και αυτός την κόκκινη κάρτα. Με την αριθμητική ισορροπία πλέον, η Ένωση φάνηκε να το πιστεύει περισσότερο. Στο 69’ ο Φελίπε με εξαιρετικό σουτ από το ύψος του πέναλτι μειώνει σε 2-3 και στο 87’ ο Ουντόζι με δυνατό σουτ θα ισοφαρίσει!

Σκόρερ: 51′ Κυριάκου, 69′ Φελίπε, 87′ Ουντόζι / 13′, 31′, 37′ Βάγκνερ

Κίτρινες: 88′ Ουντόζι / 50′ Σεργίου

Κόκκινες: 11′ Μπάλαζιτς / 58′ Κονφέ

ΕΝΠ (Σ. Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Μπάρνι (66′ Νγκο), Λουσέρο (84′ Γκαντό), Ντένινγκ (46′ Μουλαζίμης), Θεοδώρου, Μπαρμπόσα (66′ Ουντόζι), Κοτσώνης (30′ Ιρέπ), Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαρκόφσκι.

Νέα Σαλαμίνα (Κ. Μηνά): Bεσελόφσκι, Σεργίου (73′ Παύλου), Καμισοκό, Ανδρέου, Βαρέλα (54′ Ντουβεντρού), Βάγκνερ (79′ Ντανίλο), Οσέι (79′ Μουστιβάρ), Τσουκαλάς, Νικολάου, Χριστοφόρου, Κονφαί.