• 20 Απριλίου, 2024
  • Η Πάφος άναψε κόκκινο στον Εθνικό.Τον κέρδισε 2-0 στο Δασάκι

Η Πάφος άναψε κόκκινο στον Εθνικό.Τον κέρδισε 2-0 στο Δασάκι

By on 19 Απριλίου, 2021 0 3939 Views

Σπουδαίο διπλό πέτυχε η Πάφος στο Δασάκι,  στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη νίκησε με 2-0 τον Εθνικό Άχνας και ανέβηκε στους 45 βαθμούς στο β’ όμιλο, έναν πίσω από το ΑΠΟΕΛ. Μπεριγκό στο 54′ και Τόρες στο 90′ έδωσαν τη νίκη στην Πάφο, ενώ ο Εθνικός που δέχθηκε ήττα μετά από 5 σερί νίκες,έμεινε στους 37 βαθμούς και κοντά στην ζώνη υποβιβασμού.

5′ Μπαλιά του Παπαγεωργίου για τον Μαϊντεβατς, απομακρύνει ο Κβίντα σε κόρνερ.

6′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Από λάθος του Μπογκατίνοφ, ο  Μέρφι κάνει το  σουτ, σε ετοιμότητα ο Σκοπιανός που απομακρύνει με δεύτερη προσπάθεια

9′ Πάλι επικίνδυνη η ΠΑΦΟΣ μπροστά από την  εστία του Εθνικού, ο Βαλακάρι υποχρεώνει τον  Μπογκατίνοφ σε νέα επέμβαση με τα πόδια

15′ Σουτ από τον Μπεριγκό,  μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.

22′ Κεφαλιά από τον Ζάκπα απο κόρνερ του Παπαγεωργίου, μαζεύει ο Ρούτκο

25′  Ο Σάιθ επιχείρησε  σουτ εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Χριστοφή, μαζεύει ο Μπογκατίνοφ.

37′ Πρόβλημα για τον Μαϊντεβατς. Ο Σέρβος δεν μπορεί να συνεχίσει.

47′ Ο Ουαλί σούταρε από αριστερά, όμως, δεν ανησυχεί ο Ρούτκο.

54′ ΓΚΟΛ η Πάφος με τον Μπεριγκό!

81′ Ευκαιρία για την Πάφο να σκοράρει και δεύτερο γκολ, όμως, ο Μπογκατίνοφ έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του μετά το σουτ του Πάνιτς.

90′ Γκολ για την Πάφο με κεφαλιά του Τόρες, μετά το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Εθνικού Άχνας, Μποκατίνοφ.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουπετς (82′ Κυπριανου), Ταράσοφς, Ντεϊβίσον (82′ Κουμή), Χριστοφή, Περατικός, Χουντόμπιακ, Χριστοφή, Παπαγεωργίου (55′ Μιγκελίτο), Ζάκπα, Ουαλί (55′ Κ.Ηλία), Μάιντεβατς (38′ Μ. Ηλία).

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Φουρ, Πάνιτς, Πάντσεον, Βαλακάρι, Μέρφι (77′ Τόρες), Μπεριγκό.

17:00 Εθνικός Άχνας – Πάφος F.C.
Στάδιο: ΕΘΝΙΚΟΥ ΑΧΝΑΣ
Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης