Λυτρωτής ο Ντανίλο για την ΑΕΛ που δεν υποχωρεί!

By on 11 Απριλίου, 2021 0 517 Views

Με τέρμα του Ντανίλο, η ΑΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ με 0-1, για την 6η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος Cyta.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο καθώς είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας με το μέρος της. Παράλληλα, η ομάδα της Λεμεσού ήταν πιο επικίνδυνη και δημιούργησε περισσότερες φάσεις για να ανοίξει το σκορ. Από την άλλη η ομάδα της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να επιβληθεί σε κανένα σημείο του πρώτου 45λεπτου ενώ πολύ λίγες ήταν οι φορές που έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή του Βοζίνια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ δημιούργησε την καλύτερη της ευκαιρία στον αγώνα με το σουτ του Γκονζάλεθ να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια. Από την άλλη η ΑΕΛ που ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατάφερε τελικά να φτάσει στο τέρμα στο 84΄με τον Ντανίλο ο οποίος με συρτό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μολ για το 0-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ με τη νίκη της ανέβηκε στην κορυφή αλλά αν κερδίσει  η Ομόνοια τον Ολυμπιακό θα παραμείνει μόνη στη δεύτερη θέση με ένα βαθμό διαφορά. Αντίθετα η ΑΕΚ έμεινε 7 βαθμούθε πίσω από την 4η θέση και εξανεμίστηκαν οι ελπίδες της να προσπεράσει την Ανόρθωση

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3‘ Σούτ από τον Μαέ, η μπάλα πάει εκτός.

14′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αβραάμ, ο Τεσέιρα έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

17‘ Σέντρα από τον Μακρή, ο Φλοριάν έκανε την κεφαλιά εντός περιοχής χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

27‘ Ο Τόρες έκανε το σουτ, πλάγια δεξιά όμως ο Μόλ μάζεψε την μπάλα.

28‘ Ο Μηνάς Αντωνίου έκανε το γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ και ο Φερνάντεθ στην προσπάθεια του να διώξει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

33‘ Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μαέ ελευθερώθηκε με ωραία κίνηση εκτός περιοχής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μολ.

42‘ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μηνάς Αντωνίου έκανε το σουτ από πλάγια όμως ο Μολ έδιωξε σε κόρνερ.

62‘ Σουτ από τον Τόρες, η μπάλα πάει πάνω από την εστία του Μολ.

65‘ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκονζάλεθ έκανε το μακρινό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια.

67‘ Σουτ από τον Ντανίλο εντός περιοχής, λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μολ η μπάλα.

69‘ Ο Ο Ακοράν μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Τεσέιρα έκανε την άμυνα και έδιωξε σε κόρνερ.

75‘ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ντανίλο έκανε το σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μολ.

82‘ Άστοχο σουτ από τον Μηνά Αντωνίου, από πολύ καλή θέση εντός περιοχής.

84′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντανίλο έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής και νίκησε τον Μολ για το 0-1 της ΑΕΛ.

ΑΕΚ: (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Θάντι(49’Ιωάννου/ 87’Μοϊσόφ ), Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Τρισκόφσκι, Νάντο(64′ Ακοράν), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Φλοριάν, Μακρής(87′ Ναράνχο ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Ιωάννου, Αναστασίου, Ναράνχο, Χένρι, Σαββίδης, Μοϊσοφ.

ΑΕΛ: (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Μεντόγιεβιτς, Σάντος, Αντωνίου, Ντανίλο(89’Πσισέ), Ντάβορ, Ριέρα, Μαέ, Τόρες, Αβραάμ(46′ Έουλερ).

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Έουλερ, Παπαφώτης, Αβραάμ Δ, Πσισέ, Άντονι, Κυριάκου, Μπάπιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι, / Νταβόρ, Ντανίλο

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος