B’ Κατηγορία: ΠΑΕΕΚ – Ακρίτας 4-0, Κούρης – Άρης 0-1, Αλκή – Οθέλλος 1-2

By on 10 Απριλίου, 2021 0 642 Views

Με τις αναμετρήσεις της 28ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας και οι τρείς από τις τέσσερις ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις, προχώρησαν νικηφόρα.

Η πρωτοπόρος ΠΑΕΕΚ νίκησε στην έδρα της τον Ακρίτα Χλώρακας με 4-0 και έφτασε στους 56 βαθμούς.

O Μιχαήλ Φράγκος στο 17′ και 34′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΠΑΕΕΚ και στο 43ο λεπτό ο Χάλαχαν πέτυχε το 3-0. Στο 75ο λεπτό ο Καραγιάννης διαμόρφωσε το 4-0.

Ο Άρης νίκησε στην Ερήμη τον τοπικό Κούρη με 1-0 και βρίσκεται επίσης στους 56 βαθμούς. Το γκολ πέτυχε με πέναλτι ο Σικόρσκι στο 10ο λεπτό.

Ο Οθέλλος Αθηαίνου νίκησε εκτός έδρας με 2-1 την Αλκή Ορόκλινης, την Κυριακή θα αγωνιστεί η Αγία Νάπα.

Βαθμολογία πρώτης τετράδας: ΠΑΕΕΚ 56, Άρης 56, Οθέλλος Αθηαίνου 53, Αγία Νάπα 50 βαθμοί.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΠΑΕΕΚ – ΑΚΡΙΤΑΣ 4-0 (17′, 34′ Φράγκος, 43′ Χάλαχαντ, 75′ Καραγιάννης)
ΑΣΙΛ – ΟΝΗΣΙΛΟΣ 1-1 (83′, Ράνος / 74′ Λινάρντο)* Το παιχνίδι άρχισε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω αργοπορημένης άφιξης της Αστυνομίας.
ΔΙΓΕΝΗΣ Μ. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 1-2 (66′ Σόουζα / 16′ Χαραλάμπους, 40′ Γουέσλεμ)
ΑΕΖ – ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨ. 2-0 (30′ Θεοδώρου, 49′ Μιχαήλ)
ΚΟΥΡΗΣ – ΑΡΗΣ 0-1 (10′ πεν. Σικόρσκι)
ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ. – ΠΟ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 1-4 (20′ Καλλής / 22′ Ντιόγο, 32′ Γκονσάλβες, 70′ Φαρίνιο, 75′ Μπόγιαν)
* Με 10 παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 45′.
ΑΛΚΗ – ΟΘΕΛΛΟΣ 1-2 (72′ Χαραλάμπους / 5′ Κ. Κυριάκου, 14′ Κουμουρής)
ΘΟΪ Λ. – ΑΧΥΡΩΝΑΣ 3-1 (39′ Μιχαήλ, 51′ Οκκαρίδης, 90+3′ Κέβιν / 20′ Μούσιης)