Like

Έτσι βγαίνει το πρόγραμμα στους δύο ομίλους

22 Φεβρουαρίου, 2021
243 Views
0 Comments
Έτσι βγαίνει το πρόγραμμα στους δύο ομίλους

Μετά την τελευταία απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου,  η τροποποίηση του Πρωταθλήματος Cyta  περιόδου 2020/2021, διαμορφώθηκε ως εξής:

Μετά την λήξη της πρώτης φάσης δεν διαβαθμίζεται καμία ομάδα.  Οι δεκατέσσερεις ομάδες διαχωρίζονται ανάλογα με την θέση κατάταξης στον πίνακα του Πρωταθλήματος σε δύο ομίλους.

Το ένα όμιλο με έξι ομάδες και ένα όμιλο με οκτώ ομάδες.

Οι πρώτες έξι ομάδες της βαθμολογίας στις θέσεις 1 μέχρι 6 θα αποτελούν τον πρώτο όμιλο.  Οι οκτώ ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 7 μέχρι 14 θα αποτελούν τον δεύτερο όμιλο.

Στην δεύτερη φάση του Πρωταθλήματος για κάθε όμιλο ξεχωριστά θα διεξάγονται διπλοί αγώνες στις έδρες των διαγωνιζόμενων ομάδων. 

Για τον πρώτο όμιλο θα διεξάγονται αγώνες για την κατάταξη των ομάδων από την θέση 1 μέχρι 6 και στον δεύτερο όμιλο για την κατάταξη  των ομάδων από  την θέση 7 μέχρι 14.

Στην δεύτερη φάση η σειρά των αγώνων καθορίζεται όπως πιο κάτω για κάθε όμιλο:

Για τον Α’ Όμιλο:

Νίκη για την ΑΕΛ στο Δασάκι και πλέον διαμόρφωθηκε η πρώτη εξάδα της βαθμολογίας ενόψει της δεύτερης φάσης.

Η Ομόνοια είναι στην πρώτη θέση, η ΑΕΛ είναι στην δεύτερη, ο Απόλλωνας στην τρίτη, η Ανόρθωση στην τέταρτη, η ΑΕΚ στην πέμπτη και ο Ολυμπιακός στην έκτη θέση.Με βάση τον τερματισμό τους διαμορφώθηκε το πρόγραμμα των 10 αγωνιστικών της δεύτερης φάσης.

Το πρόγραμμα των αγώνων της β΄φάσης μετά το τέλος της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας.

Αναλυτικά Α΄ΟΜΙΛΟΣ:

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ολυμπιακός – Ομόνοια
ΑΕΛ – ΑΕΚ
Ανόρθωση – Απόλλωνας

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
ΑΕΚ – Ολυμπιακός
Ομόνοια – Ανόρθωση
Απόλλωνας – ΑΕΛ

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ολυμπιακός – Ανόρθωση
ΑΕΛ – Ομόνοια
ΑΕΚ – Απόλλωνας

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ομόνοια – ΑΕΚ
Ανόρθωση – ΑΕΛ
Ολυμπιακός – Απόλλωνας

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Απόλλωνας – Ομόνοια
ΑΕΛ – Ολυμπιακός
ΑΕΚ – Ανόρθωση

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ομόνοια – Ολυμπιακός
ΑΕΚ – ΑΕΛ
Απόλλωνας – Ανόρθωση

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ολυμπιακός – ΑΕΚ
Ανόρθωση – Ομόνοια
ΑΕΛ – Απόλλωνας

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ανόρθωση – Ολυμπιακός
Ομόνοια – ΑΕΛ
Απόλλωνας – ΑΕΚ

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
ΑΕΚ – Ομόνοια
ΑΕΛ – Ανόρθωση
Απόλλωνας – Ολυμπιακός

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ομόνοια – Απόλλωνας
Ολυμπιακός – ΑΕΛ
Ανόρθωση – ΑΕΚ

Για τον Β’ Όμιλο(το αποτέλεσμα του αγώνα Πάφου-Ερμή θα καθορίσει τις τελικές θέσεις των ομάδων) :

1η Αγωνιστική:                1-8          2-7          3-6          4-5
 2η Αγωνιστική:               8-5          6-4          7-3          1-2
 3η Αγωνιστική:               2-8          3-1          4-7          5-6
 4η Αγωνιστική:               8-6          7-5          1-4          2-3
5η Αγωνιστική:               3-8          4-2          5-1          6-7
6η Αγωνιστική:               8-7          1-6          2-5          3-4
7η Αγωνιστική:               4-8          5-3          6-2          7-1
8η Αγωνιστική:               8-1          7-2          6-3          5-4
9η Αγωνιστική:               5-8          4-6          3-7          2-1
10η Αγωνιστική:             8-2          1-3          7-4          6-5
11η Αγωνιστική:             6-8          5-7          4-1          3-2
12η Αγωνιστική:             8-3          2-4          1-5          7-6
13η Αγωνιστική:             7-8          6-1          5-2          4-3
14η Αγωνιστική:             8-4          3-5          2-6          1-7

Όλες οι ομάδες ανεξάρτητα από τον όμιλο στον οποίο θα αγωνιστούν θα διατηρούν τους βαθμούς που έχουν κερδίσει στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος.

Η σειρά των αγώνων για κάθε όμιλο ξεχωριστά καθορίζεται όπως πιο κάτω:

H σειρά κατάταξης  των ομάδων καθορίζεται ξεχωριστά για κάθε όμιλο.  Για τον Α’ Όμιλο από το 1 μέχρι το 6, για τον Β’ Όμιλο από το 1 μέχρι το 8.

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος θα διαβαθμιστούν οι τελευταίες τέσσερεις ομάδες στο τελικό πίνακα κατάταξης του Β’ Ομίλου, οι οποίες κατά την αμέσως επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο 2021/2022 θα αγωνίζονται στο Πρωτάθλημα της αμέσως κατώτερης Κατηγορίας.

Comments are closed.