• ΔΟΞΑ-ΠΑΦΟΣ 0-0:Άφησαν τις ελπίδες τους σε ξένα πόδια…για την εξάδα

ΔΟΞΑ-ΠΑΦΟΣ 0-0:Άφησαν τις ελπίδες τους σε ξένα πόδια…για την εξάδα

By on 16 Φεβρουαρίου, 2021 0 4254 Views

H Δόξα και η Πάφος συμβιβάστηκαν 0-0 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την μάχη που δίνουν για είσοδο στην εξάδα. Στους 30 βαθμούς η Δόξα που αγωνίζεται στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ανόρθωση εκτός έδρας, στους 29 η Πάφος που αντιμετωπίζει στην τελευταία αγωνιστική τον Ερμή στην έδρα της.Ωστόσο δεν εξαρτάται μόνο από τα δικά τους αποτελέσματα η 6η θέση αφού ο Ολυμπιακής είναι με 31 πιο πάνω και αν κερδίσει την ΑΕΚ θα τερματίσει 6ος  ενώ το ΑΠΟΕΛ με 30 αν κερδίσει την Ομόνοια και δεν κερδίσει ο Ολυμπιακός θα είναι αυτό στην 6η θέση

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισαν οι μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής σε αντίθεση με την δημιουργία φάσεων καθώς Δόξα και Πάφος υστέρησαν σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το… στείρο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για το β’ημίχρονο.

Πανομοιότυπο ήταν στο σκηνικό και στο β’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπους για να φτάσουν στο γκολ όμως οι αμυντικοί μηχανισμοί γηπεδούχων και φιλοξενούμενων να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί.

Στο 62’ το ματς μια σύγκρουση Βα και Μπόλιεβιτς είχε ως αποτέλεσμα την άσχημη πτώση του δεύτερου που έχασε τις αισθήσεις του για λίγα δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να «παγώσουν» όλοι στο Μακάρειο. Ευτυχώς ο Μαυροβούνιος επανήλθε άμεσα όμως έγινε αλλαγή, με τον Ασαμόα να τον αντικαθιστά.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με όλες τους τις δυνάμεις για το γκολ με το παιχνίδι να ανοίγει περισσότερο. Βαλακάρι, Ολιβέιρα και Οικονομίδης είχαν τις ευκαιρίες για το γκολ όμως οι Σισκόφσκι και Ρούντκο να διατηρούν απαραβίαστες τις εστίες τους μέχρι το τέλος του αγώνα.

9′ Ο Κίκας βρίσκει χώρο εντός περιοχής και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

22′ Ο Εγγλέζου από αριστερά σεντράρει, ο Σαντίκ κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

44′ Εκτελεί το κόρνερ ο Οικονομίδης στο πρώτο δοκάρι, ο Σαντίκ κάνει την κεφαλιά,  η μπάλα καταλήγει έξω.

45’+1′ Ο Τόρες στην περιοχή κάνει το συρτό σουτ, ο Σισκόφσκι μαζεύει την μπάλα.

48′ Ο Βαλακάρι πέφτει στην περιοχή μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Τραϊτσέφσκι, ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Συμφωνεί και ο VAR με τον διαιτητή. Από την ομάδα της Πάφου διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι.Φάνηκε ότι υπήρξε παράβαση(σπρώξιμο) και είναι περίεργο γιατί δεν κλήθηκε ο διαιτητής να ελέγξει την φάση στο VAR

53′ Ο Βα πέφτει στο έδαφος μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Τραϊτσέφσκι. Υπήρχε φάουλ που δεν δόθηκε

73′ Ο Βαλακάρι στην αντεπίθεση κάνει το συρτό σουτ, ο Σισκόφσκι μαζεύει την μπάλα.

84′ Ο Ολιβέιρα στην περιοχή πάσαρε στον Κίκας που έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω.

85′ Ο Κέβιν Ολιβέιρα εκτός περιοχής βρίσκει χώρο και σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

88′ O Oικονομίδης εντός περιοχής σουτάρει, ο Ρούντκο μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια!

90+2′ Τράβηγμα στον Σαντίκ από τον Πάνιτς, ζήτησε πέναλτι η Δόξα που δεν δόθηκε ούτε έγινε έλεγχος από το VAR

ΔΟΞΑ (Κ.Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (Ασαμόα 65′), Μουκτάρης, Σαντίκ, Οικονομίδης, Καλό (Ολιβέιρα 65), Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ (Χριστοφή 46′), Μιντίκκης, Κίκας

Στον πάγκο: Παρασκευά, Γκίλσον, Λουίς Κάρλος, Μπιλάλ, Άδωνη, Γκλίσιτς

ΠΑΦΟΣ (Σ.Κωνσταντινίδης): Ρούντκο, Σαϊθ, Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Άλβαρεζ, Πάνιτς, Βαλακάρι, Μπεριγκό, Τόρες (Βα 46′), Μέρφι

Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Κβίντα, Αντωνίου, Καμπράλ, Πάντσεον, Λελιούκιν, Ράκελς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιντίκκης / Σάιθ

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας