Like

Πρωτάθλημα Cyta: Πρόγραμμα και τηλεοπτικές μεταδόσεις 25ης αγωνιστικής

12 Φεβρουαρίου, 2021
340 Views
0 Comments
Πρωτάθλημα Cyta: Πρόγραμμα και τηλεοπτικές μεταδόσεις 25ης αγωνιστικής

Αρχίζει το Σάββατο και ολοκληρώνεται την Τρίτη η 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Είναι η προτελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης του Πρωταθλήματος και το ενδιαφέρον βρίσκεται στα ύψη. 

Με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΟΠ, υπενθυμίζεται ότι η 25η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta είναι αφιερωμένη στο έργο που επιτελεί ο Σύνδεσμος Γονέων και Φίλων Καρδιοπαθών Παιδιών. Με σύνθημα ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ το ποδόσφαιρο στηρίζει και προβάλει το σημαντικό έργο που επιτελείται από το σύνδεσμο, που από το 1985 που ιδρύθηκε, παρέχει αδιάκοπα στήριξη στα παιδιά, έφηβους και ενήλικες αλλά και στις οικογένειες τους. 

Αγωνιστικά, σε πρώτο πλάνο βρίσκεται το ντέρμπι της Λεμεσού που θα γίνει τη Δευτέρα μεταξύ του Απόλλωνα και της ΑΕΛ. Αγώνας που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως ντέρμπι κορυφής, αφού τις δύο ομάδες χωρίζουν μόλις δύο βαθμοί, πρώτος με 51 ο Απόλλων, τρίτη με 49 η ΑΕΛ. 

Το αποτέλεσμα του ντέρμπι, όποιο και αν είναι αυτό, θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί η δεύτερη Ομόνοια που παίζει το Σάββατο με τον Ερμή, καθώς και η Ανόρθωση που αγωνίζεται Τρίτη με την ΕΝΠ. 
Πέντε ομάδες, η Δόξα, η Πάφος, ο Ολυμπιακός, το ΑΠΟΕΛ και η Νέα Σαλαμίνα έχουν τις δικές τους πιθανότητες για να μπουν στην πρώτη εξάδα, με το σκηνικό να ξεκαθαρίζει οριστικά στην 26η και τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης. 

Αμφίρροπη είναι και η μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού, με αρκετές ομάδες να εμπλέκονται και να προσπαθούν να μπουν στη Β’ φάση του Πρωταθλήματος με την καλύτερη δυνατή βαθμολογική συγκομιδή. 

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου
18:00 Ερμής – Ομόνοια (Cablenet)

Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου
16:00 Καρμιώτισσα – Ολυμπιακός (Cablenet)
18:30 ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα (Cablenet)

Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου
17:00 ΑΕΚ – Εθνικός (Primetel)
19:00 ΑΕΛ – Απόλλων (Cytavision)

Τρίτη, 16 Φεβρουαρίου
17:00 Δόξα – Πάφος (Cytavision)
19:00 Ε.Ν. Παραλιμνίου – Ανόρθωση (Cytavision)

Βαθμολογία

#Όνομα ΟμάδαςΑγώνεςΝίκεςΙσοπαλίαΉττεςΤέρματαΥπέρΤέρματαΚατάΒαθμοί
1 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ241563491951
2 ΟΜΟΝΟΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ241482401350
3 ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ241545412149
4 ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ241365342045
5 Α.Ε.Κ.ΛΑΡΝΑΚΑΣ241158332338
6 ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ24789243129
7 ΠΑΦΟΣ F.C.247710272628
8 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ248412233828
9 ΑΠΟΕΛ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ247611242927
10 ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ247512243526
11 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ246612203524
12 ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ245910173324
13 ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ245712213822
14 ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ243912223818


Comments are closed.