• 24 Απριλίου, 2024
  • Eκεί ψηλά στην κορυφή!Η ΑΕΛ 3-1 την ΑΕΚ που προηγήγθηκε αλλά…δεν κράτησε

Eκεί ψηλά στην κορυφή!Η ΑΕΛ 3-1 την ΑΕΚ που προηγήγθηκε αλλά…δεν κράτησε

By on 6 Ιανουαρίου, 2021 0 644 Views

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάτκο Μπάμπιτς ο οποίος είναι ασταμάτητος και πέτυχε άλλα δύο γκολ, η ΑΕΛ επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ στο ντέρμπι του Τσιρείου και μάλιστα με ανατροπή και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς εκμεταλλευόμενη την ήττα του Απόλλωνα(36) από την Ομόνοια(35).

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να βραχυκυκλώσει την ΑΕΛ. Δεν ήταν μόνο αυτό καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν και το σκορ με τον Ακοράν στο 16ο λεπτό. Και εκεί που φάνηκε η ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι, η ΑΕΛ κατάφερε κόντρα στην ροή του αγώνα να ισοφαρίσει με το Μπάμπιτς στο 36΄ και εκεί γύρισε το πράγμα. Πίεσαν και για δεύτερο γκολ οι γηπεδούχοι πριν το ημίχρονο, δε τα κατάφεραν αλλά τα έβαλαν στην επανάληψη. Στο 59΄ ο Ντανίλο μετά από ψηλοκρεμαστό πλασέ του Αντωνίου έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα στο 62΄ ο Μπάμπιτς «χτύπησε» και πάλι και «σκότωσε την ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να  βάλει πίεση, τα κατάφερε αλλά δε ήρθε το πολυπόθητο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Στο 90+6΄ η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 4-1 αλλά ο Μαέ που εκτέλεσε το πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Τόνιο.

Το 3-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, η ΑΕΚ έμεινε 5η(με 29 βαθμούς) όπως έτσι και αλλιώς θα έμενε ότι και να έκανε στο Τσίρειο, απλά δεν πλησίασε τις ομάδες που προπορεύονται και η ΑΕΛ απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

4‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ναράνχο έφυγε στην αντεπίθεση, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει.

12‘ Κεφαλιά του Αβραάμ, η μπάλα στην αγκαλιά του Τόνιο.

15′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ακοράν ανοίγει το σκορ, από μπαλιά του Χέιτλι!

28‘ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Αντωνίου να κάνει δυνατό κοντινό σουτ, όμως ο Τόνιο του είπε όχι!

36′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μπάμπιτς ισοφαρίζει, από γύρισμα του Ριέρα!

59′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Αντωνίου πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Τόνιο, προσπάθησε ο Τρουγιόλς να απομακρύνει πάνω στη γραμμή, ήρθε όμως ο Ντανίλο να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα!

62′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ασίστ του Τόρες, ο Μπάμπιτς με πλασέ δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα της Λεμεσού!

72′ Σουτ από τον Φλοριάν, διώχνει ο Βοζίνια.

90+4′ Αφού συμβουλεύτηκε το VAR, ο Νικόλας Νεοκλέους θα δώσει πέναλτι για τους γηπεδούχους για χέρι αμυντικού της ΑΕΚ.

90+5′ Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Μαέ στην εκτέλεση πέναλτι, στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!

ΑΕΛ (Nτούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (80′ Κέρκεζ), Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος, Νταβόρ, Ντανίλο, Ριέρα, Α. Αβραάμ, Τόρες (85′ Γκαζαριάν), Μπάμπιτς (78′ Μαέ).

Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντάμοβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Μαέ, Παπαφώτης, Δ. Αβραάμ, Κυριάκου, Μάιντεβατς.

ΑΕΚ (Σοφρώνης Αυγουστή): Τόνιο, Αντωνιάδης (46′ Σούτερντεν), Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι (40′ Χάουγκεν), Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Μίκελ, Ιωάννου (53′ Νάντο), Ναράνχο, Μακρής (64′ Έκτορ).

Στον πάγκο: Τέουνγκενς, Τάντι, Νάντο, Έκτορ, Σούτερντεν, Χάουγκεν, Τολμές, Κωνσταντίνου, Μοϊσοφ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 87′ Ριέρα / 29′ Σπιρόφσκι, 33′ Ακοράν, 49′ Ιωάννου

Στάδιο: ΤΣΙΡΕΙΟ
Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος