24 Απριλίου, 2024
  • 24 Απριλίου, 2024
  • Σε ματς θρίλερ Νταμπό και VAR το γύρισαν για τον Απόλλωνα(3-2).Η Ανόρθωση ήταν ανώτερη στο Α΄ημίχρονο και μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι

By on 3 Ιανουαρίου, 2021 0 769 Views

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του πρωταθλήματος με δραματική και συγκλονιστική εξέλιξη ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο θρίλερ γυρίζοντας το 0-2 της Ανόρθωσης σε 3-2.

Η Ανόρθωση στην καλύτερη της εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα στο Α΄ ημίχρονο με το σχήμα και τη τακτική της ξάφνιασε  τον Απόλλωνα και προηγήθηκε 2-0 ενώ ήταν η ομάδα που μπορούσε να σκοράρει και τρίτο γκολ πριν δημιουργήσει ευκαιρία ο Απόλλωνας. Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου η Ανόρθωση έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να σκοτώσει το ματς με τους Καλτσά  (απόκρουση Δημητρίου)και σουτ του Κβιλιτάια έξω, για να αρχίσει η αντεπίθεση του Απόλλωνα/ Η είσοδος του Νταμπό προκάλεσε προβλήματα στην  άμυνα της Ανόρθωσης και σέρβιρε το πρώτο γκολ του Απόλλωνα νωρίς αλλάζοντας τα ψυχολογικά δεδομένα. Ακολούθησε ένα λάθος του Κβιλιτάια πουν έδωσε λάθος πάσα για να αρχίσει η επίθεση που έφερε το 2-2 για τον Απόλλωνα . Καπάκι σε αυτή την εξέλιξη ήρθε το πέναλτι που θα συζητηθεί. Ο Λ.Σωτηρίου δεν σφύριξε παράβαση αλλά όταν παρέμβηκε το VAR άλλαξε την απόφαση του και έδωσε πέναλτι που θα συζητηθεί γαιτί το χέρι του Βργκοτς αυζητείται αν ήταν σε αφύσικη θέση αφού κτύπησε στο χόρτο και αναπήδησε ψηλά στον ώμο χωρίς προέκταση ενώ δεν μελετήθηκε από το VAR και το ενδεχόμενο να έγινε σπρώξιμο από τον επιθετικό του Απόλλωνα πριν από το χέρι. Στην φάση του 1΄σωστά άλλαξε την απόφαση του Ο Λ.Σωτηρίου αφού το χέρι του Σάλαϊ ήταν κολλημένο στο σώμα αλλά η απόφαση του στο πέναλτι που έφερε το 3-2 θα συζητηθεί καθώς και η συνολική εξέταση της φάσης από το VAR. H είναι ότι κακώς δόθηκε πέναλτι

Απο το αποτέλεσμα σίγουρα με βάση τη συνολική εικόνα του αγώνα αδικεί την Ανόρθωση γιατί ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο Α΄ημίχρονο και μπορούσε πριν δεχθεί το πρώτο γκολ να πετύχει και άλλο γκολ όμως δεν τα κατάφερε και στην αντίδραση του Απόλλωνα δέχθηκε τρία γκολ. Για τον Απόλλωνα αυτή η νίκη είναι τεράστιας σημασίας γιατί παρέμεινε στην κορυφή με μια νίκη που με τον τρόπο που ήρθε του δίνει ψυχολογία και δυναμική για τη δύσκολη συνέχεια. Ήταν εγκλωβισμένος στο Α΄ημίχρονο αλλά η είσοδος του Νταμπό τον βοήθησε να ανοίξει την άμυνα της Ανόρθωσης και να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που βρήκε για να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να κρατήσει με ενίσχυση της άμυνας το 3-2 στα τελευταία λεπτά

ΦΑΣΕΙΣ -ΓΚΟΛ

1′ Πέναλτι για την Ανόρθωση για χέρι του Σάλαι. Αφού συμβουλεύτηκε το VAR ο διαιτητής, Λούκας Σωτηρίου άλλαξε την απόφαση του και υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

9′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με πλασέ του Κβιλιτάϊα. Ο Γεωργιανός έφυγε πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα  μετά από πάσα του Καλτσά και με ψυχραιμία άνοιξε το σκορ αφού πλάσαρε τον Δημητρίου. Αυτό ήταν το 8ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον επιθετικό της Ανόρθωσης.

19′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κβιλιτάϊα, όμως, ο Δημητρίου έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
20′ Διαμαρτυρίες από τον Απόλλωνα για χέρι – πέναλτι του Νταουσβίλι. Από την επαναληπτική προβολή δεν φάνηκε ότι υπάρχει παράβαση.
29′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με πλασέ του Χουσμπάουερ από ωραία ενέργεια του Μίχα

36′ Άστοχο σουτ από τον Κορέιρα.

45′ Σέντρα του Πέδρο, η κεφαλιά ο Ρομπέρζ η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Λόρια.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Καλτσά ο οποίος μπήκε από δεξιά στην περιοχή, όμως, ο Δημητρίου ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε μακριά τον κίνδυνο από την εστία του.
50′ Σουτ – σέντρα από τον Γιαννιώτα προλαβαίνει ο Λόρια και μπλοκάρει την μπάλα.
52′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Ντιγκινί ( κακό μαρκάρισμα από τον Σίλντενφελντ)μετά από σέντρα του Νταμπό. (Αυτό είναι το 8ο γκολ και για τον Ντιγκινί της ομάδας της Λεμεσού).

61′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Ματεϊ! Ο Πέδρο από δεξιά σέντραρε και ο Ματέι με δυνατό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε το ματς σε 2-2.Προηγήθηκε λανθασμένη πάσα του Κβιλιτάια προς τα πίσω και ξεκίνησε η αντεπίθεση ντου Απόλλωνα

69′ Διαμαρτυρίες Απόλλωνα για χέρι του Βργκοτς. Ο διαιτητής αφού συμβουλευτήκε το VAR υπέδειξε το πέναλτι με το οποίο ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα στο σκορ. Φάση η οποία θα συζητηθεί.
73′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Ντιγκινί σκοράρει και δίνει προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Απόλλωνας (Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Ντένιτς (38′ Νταμπό), Κυριάκου, Ματέι, Πίττας, Γιαννιώτας, Ντιγκινί.
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Κατελάρης, Χαραλάμπους, Βασιλείου, Ψύχας, Γκακπέ, Μπένσοπ.

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Νταουσβίλι, Κ.Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Μίχα, Κβιλιτάια
Στον πάγκο: Τζουρ, Π. Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Χριστοφή, Ελουντού, Μανιάς, Μαργκάσα, Γκαλίτσιος

Κίτρινες: Χουσμπάουερ