23 Απριλίου, 2024
  • 23 Απριλίου, 2024
  • Ανέβηκε κορυφή και περιμένει η ΑΕΛ.Ο Ριέρα της χάρισε τη νίκη κόντρα στην Κρμιώτισσα

By on 2 Ιανουαρίου, 2021 0 3406 Views

Η ΑΕΛ πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 επί της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» με γκολ του Ριέρα στο 8΄. O Ριέρα εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Μάιντεβατς αλλά απέκρουσε ο Τούμπας ωστόσο στην επιστροφή της μπάλας ο άσος της ΑΕΛ δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίκτυα της Καρμιώτισσας

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ που ήταν καλύτερη στο Α΄ημίχρονο ανέβηκε μόνη στην κορυφή και περιμένει πλέον να δει το αποτέλεσμα στο ντέρμπι Απόλλων-Ανόρθωση για να δει αν θα συνεχίσει να βρίσκεται μόνη στο ρετιρέ ενώ στη μάχη του τίτλου ίσως τη ευνοήσει και το αποτέλεσμα στο άλλο ντέρμπι ΑΕΚ-Ομόνοιας.

Έμεινε στους 14 βαθμούς η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ που βελτιώθηκε αισθητά το β΄ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ.

4΄Ευκαιρία για  ΑΕΛ. Ο Αβραάμ εκτέλεσε φάουλ , ο Κέρκεζ την κεφαλιά και ο Τούμπας μάζεψε .

7΄Πέναλτι για την ΑΕΛ και ευκαιρία για προβάδισμα.Μαρκάρισμα στον Μάιντεβατς από τον Μπουμπακάρι.

8΄ΓΚΟΛ 0-1 ο Ριέρα  αφού αν και οΤούμπας απέκρουσε την εκτέλεση στην επαναφορά ο Ριέρα κάνει το 0-1.

10΄Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα αφού μετά από εκτέλεση φάουλ εντός περιοχής ο Μπαράνοφ από πλεονεκτική θέση έκανε ένα άστοχο σουτ.

28’ Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Ριέρα που έφτασε κοντά στο 0-2.

69′ Μεγάλη φάση για την ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ με κοντινή κεφαλιά του Μαλεκίδη.

70΄Δοκάρι για την ΑΕΛ με κοντινή κεφαλιά του Γκαζαριάν.

72΄Επικίνδυνο γύρισμα του Καπαρτή στην περιοχή και απόκρουση από Βοζίνια.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Τούμπας, Μπαράνοφ (81΄Πολύζος) Μπουμπακάρι (55΄Χατζηβασίλης) Μπαργκάν (81΄Ι.Σάσι) Πέρεζ, Καπαρτής, Φράγκος (68΄Ρομό) Σάββα, Μαλεκκίδης, Χρίστου (68΄Παχίπης) Νεοφύτου.

Στον πάγκο: Κίττος, Παχίπης, Ρομό, Χρυσοστόμου, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλης, Πολύζος, Καψός.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Α. Αβραάμ, Τεϊξέιρα, Κέρκεζ, Αντάμοβιτς (68΄Νταβόρ) Παπαφώτης (81΄Δ.Αβραάμ) Ριέρα (62΄Ντανίλο) Τόρες, Γκαζαριάν, Μαΐντεβατς  (68΄Μαέ)