28 Μαρτίου, 2024
  • 28 Μαρτίου, 2024
  • Πήγε Χαμένο ένα ημίχρονο για την Ανόρθωση.(1-1 με τον Ερμή).Πίεση στο Β΄ημίχρονο αλλά έσωσε μόνο τον ένα βαθμό

By on 12 Δεκεμβρίου, 2020 0 598 Views

Σε άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι η Ανόρθωση άφησε το Α΄ημίχρονο να παέι χαμένο κάνοντας άλλο ένα γκολ-δώρο στον αντίπαλο και έτρεξε στο β΄ημίχρονο να διορθώσει τα λάθη αλλά το μόωο πουν κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει τον Ερμή και να πάρει τον ένα βαθμό χάνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς.

Ήταν το δεεύτερο συνεχόμενο στραβοπάτημα για την Ανόρθωση που μετά την ήττα στο Μακάρειο από την Δόξα έχασε βαθμούς και από τον Ερμή μετά το 1-1 στο «Αμμόχωστος».
Οι «φτεροπόδαροι» με γκολ του Κέβιν Χολτ στο 39ο λεπτό άνοιξαν το σκορ και έβαλαν δύσκολα στην «Κυρία», αλλά το γκολ του Κβιλιτάια στο 78΄ με κεφαλιά… γλίτωσε τουλάχιστον έναν βαθμό για την ομάδα του Κετσπάγια.

Στο γκολ του Ερμή αδράνησαν σαν άπειροι πρωτάρηδες οι Λόρια -Σίλντενφελντ κάνοντας δώρο το γκολ στον Ερμή κάνοντας πιο δύσκολη την προσπάθεια στο β΄ημίχρονο.Η είσοδος του Μίχα στο β΄ημίχρονο βελτίωσε την ανάπτυξη της Ανόρθωσης αφούν ο Χουσμπάουερ στο Α΄ημίχρονο πάλι ήταν απογητευτικός, ενώ και η παρουσία του Μανιά δίπλα στον Κβιλιτάια έκανε πιο απειλητική την Ανόρθωση. Στο β΄ημίχρονο η Ανόρθωση άσκησε έντονη πίεση και είχε τις ευκαιρίες για την ανατροπή αλλά δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Ο Κορέια επανήλθε θυμίζοντας τον καλό εαυτό του στο ξεκίνημα της περιόδου. Η Ανόρθωση απέφυγε τουλάχιστον την ήττα σε ένα αγώνα που με βάση την κατοχή, την εικόνα του αγώνα ,τις ευκαιρίες άξιζε να κερδίσει.Για τον Ερμή η ισοπαλία είναι επιτυχία και ήταν η 5η συνεχόμενη σε ισάριθμους αγώνε με τον Στσιά προπονητή.

Να πούμε ότι το VAR επιβεβαίωσε ότι ορθά ακυρώθηκε ένα γκολ του Καλτσά στο Α΄ημίχρονο αφού ήταν σεθέση οφσάιντ.

Ο διαιτητής Μάριος Χριστοφόρου δεν έκανε το μεγάλο λάθος αλλά πρόσθεσε μόνο 4 λεπτά καθυστερήσεις σε ένα Β΄ημίχρονο όπου υπήρχαν πολλές σκόπιμες καθυστερήσεις από τουςν γηπεδούχους ενώ κάποια στιγμή χάθηκαν και τα BALL BOYS.Επιβράβευσε ουσιαστικά τις σκόπιμες καθυστερήσεις που βλέπουνε συχνά στα κυπριακά γήπεδα με την ανοχή των διαιτητών.Kαι στον πειθαρχικό τομέα δεν έδειξε την απαιτούμενη προσοχή.

ΓΚΟΛ-ΦΑΣΕΙΣ

87′ Σουτ του Καλτσά, απέκρουσε ο Καϊκέ με διπλή προσπάθεια.

78′ ΓΚΟΛ 1-1 Ο Κβιλιτάϊα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε για την Ανόρθωση μετά από σέντρα του Καλτσά.

73′ Σουτ του Μέίρα, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

71′ Δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Μανιάς σε σέντρα του Μαργκάσα και χάθηκε καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση.

53′ Σέντρα του Κορέϊα, κεφαλιά του Κβιλιτάια η μπάλα έφυγε έξω.

50′ Βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή ο Χριστοφή, έπιασε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

39′ ΓΚΟΛ 1-0 Ο Χολτ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέιρα και λανθασμένη εκτίμηση της φάσης από τους Λόρια και Σίλντενφελντ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόρια και άνοιξε το σκορ για τον Ερμή.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με το διαγώνιο σουτ του Κορέια να φεύγει μόλις έξω.

32’  Δεν μπόρεσε ο Χουσμπάουερ να βρει τη μπάλα μετά από σέντρα του Καλτσά.

30′ Ο Κβιλιτάϊα έπεσε στο έδαφος εντός περιοχής από μαρκάρισμα του

27′ Σέντρα – σουτ του Κορέια, απέκρουσε ο Καϊκέ.

19′ Δοκάρι για τον Ερμή σε κεφαλιά του Ρουσιά, ενώ ο Κονέ δεν πρόλαβε προ κενής εστίας να βρει τη μπάλα.

18′ Έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ο Καλτσάς με κεφαλιά, με τον διαιτητή Μάριο Χριστοφόρου να ενημερώνεται από το VAR ότι ο Ελλαδίτης ήταν σε θέση οφ σάιντ και δεν μέτρησε το γκολ. Σωστή διαχείριση του VAR από τη διαιτητική ομάδα.

16′ Κεφαλιά του Καραγκούνη, η μπάλα έφυγε έξω για να χαθεί καλή ευκαιρία για τον Ερμή.

9′ Ο Καϊκέ με τις γροθιές έδιωξε τη μπάλα σε σέντρα σουτ του Χριστοφή από διαγώνια θέση.

3′ Ο Λόρια απέκρουσε σταθερά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέιρα.

ΕΡΜΗΣ (Μ.Σατσιάς): Καϊκέ, Καραγκούνης (62′ Σιντιμπέ), Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (82′ Γεωργίου), Ρουσιάς (82′ Βαλλιάνος), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Κονέ (45′ Παντελή), Λέμος (62′ Ραφίνια).

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Παπαθανασίου, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Ολιβέιρα, Βαλλιάνος, Γεωργίου, Παντελή, Σιντιμπέ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): ΛόριαΓκαλίτσιοςΚορέιαΣίλντενφελντΒργκοτςΜαργκάσαΑρτυματάςΧουσμπάουερ (45′ Μίχα)ΚαλτσάςΧριστοφή (64′ Μανιάς)Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Πηλέας, Μανιάς, Π. Αρτυματάς, Παρούτης, Σελίν, Κορρέα, Μίχα, Χρυσοστόμου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καϊκέ, Ντίας (3η) / Μίχα

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Όμηρος Τζιωρτζής
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος