• Ωχ! Αντίο με τεσσάρα από το Μαυροβούνιο.Βαριά ήττα και τελευταία η Εθνική μας

Ωχ! Αντίο με τεσσάρα από το Μαυροβούνιο.Βαριά ήττα και τελευταία η Εθνική μας

By on 17 Νοεμβρίου, 2020 0 27927 Views

Στην τελευταία θέση του ομίλου της τερμάτισε η Κύπρος, αφού γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από το Μαυροβούνιο για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Nations League. Η Εθνική μας έμεινε στους 4 βαθμούς, έχοντας απολογισμό μια νίκη, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Ως εκ τούτου θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Γ’ κατηγορία σε αγώνα πλέι-άουτ, που θα γίνει τον Μάρτιο του 2022.
Η Εθνική μας, αν και άρχισε το παιγνίδι με καλή ευκαιρία σε τετ-α-τετ του Κακουλλή, εντούτοις στη συνέχεια και μέσα σε ένα τέταρτο από το 14’ μέχρι και το 28’, δέχθηκε τρία γκολ, με αποτέλεσμα τα πάντα να είχαν κριθεί νωρίς… Ο Γιόβετιτς αρχικά και ο Μπόλιεβιτς στη συνέχεια (δυο γκολ) ήταν οι σκόρερ στο α’ ημίχρονο, με την Κύπρο να κάνει πολλά και σοβαρά λάθη σε σχέση με την αμυντική της λειτουργία.
Στο β’ ημίχρονο ήρθε και το τέταρτο γκολ στο 59’ από τον Μουγκόσα, με την Εθνική μας να δέχεται την συντριβή και να προβληματίζει εκ νέου, καθώς πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση. Η Εθνική είχε δοκάρι με τον Πίττα στο 89’.

11′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιγνίδι για την Κύπρο, με τον Κακουλλή, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας Μιγιάτοβιτς

14′ ΓΚΟΛ για το Μαυροβούνιο. Ο Βούκσεβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά και με κεφαλιά ο Γιόβετις έστειλε την μπάλα στα δίκτυα γράφοντας το 1-0

23’ Έξυπνη εκτέλεση κόρνερ από τον Πίττα, αλλά διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας του Μαυροβουνίου.

25′ ΓΚΟΛ από τον Μπόλιεβιτς σε κόντρα επιθεση, βγήκε μόνος του απέναντι από τον Δημητρίου πλάσαρε και έκανε το 2-0.

26’ Καλή στιγμή για την Κύπρο με τον Κάστανο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω

28’ ΓΚΟΛ Εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Κύπρου, ο Μπόλιεβιτς πέρασε και τον Δημητρίου και διαμόρφωσε το 3-0.

Β’ ΜΕΡΟΣ:

57′ Χαμένη ευκαιρία με τον Μούγκοσα, τα πλασέ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

59′ ΓΚΟΛ για το Μαυροβούνιο με τον Μουγκόσα. Δέχθηκε πολύ ωραια μπαλιά από τον Γιόβετιτς, βγήκε απέναντι στον Δημητρίου και πέτυχε το 4-0

86′ Σουτ απο τον Κόσοβιτς από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

89′ Μακρινό σουτ απο τον Πίττα η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και βγήκε έξω.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΜιγιάτοβιτς, Βούκσεβιτς, Βούγιατσιτς, Σίμιτς, Μάρουσιτς, Μπόλιεβιτς (71′ Γιόβοβιτς), Μπάκιτς (60′ Κόσοβιτς), Σέκιτς (60′ Ραντούνοβιτς), Χακσαμπάνοβιτς, Μουγκόσα (71′ Ισλάμοβιτς), Γιόβετιτς (60′ Σαβίσεβιτς)

Στον πάγκο: Πέτκοβιτς, Ντραγκόγεβιτς, Σοφράνατς, Μπάλιτς, Ραντούνοβιτς, Ραϊτσκόνοβιτς, Μπεσιράϊ, Σαβίσεβιτς, Ισλάμοβιτς, Γιόβοβιτς, Κόσοβιτς, Ρασπόποβιτς

ΚΥΠΡΟΣΔημητρίου, Σιέλης, Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου, Κούσουλος (65′ Γκόκιτς), Κακουλλής (65′ Τζιωνής), Θ. Ιωάννου (65′ Λοΐζου), Αρτυματάς (46′ Χάμπος), Λαϊφης, Κάστανος (85′ Μακρής), Πίττας

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κυριακίδης, Χάμπος Κυριάκου, Κατελάρης, Καρώ, Παπαφώτης, Μακρής, Γκόγκιτς, Λοϊζου, Τζιωνής.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιόβετις, Κάστανος, Μπάκιτς, Κούσουλος, Βούγιατσιτς

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ειτάν Σμουέλεβιτς (Σάγκι Μετζάμπερ, Τομ Άντι) Έλι Χάκμον (ΙΣΡΑΗΛ)