• Συμβιβασμός 1-1 Ερμή-Ένωσης.Χάθηκαν ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους

Συμβιβασμός 1-1 Ερμή-Ένωσης.Χάθηκαν ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους

By on 7 Νοεμβρίου, 2020 0 1988 Views

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στο «Αμμόχωστος», με τον Ερμή και την Ένωση Νέων Παραλιμνίου να μένουν στο 1-1, μια ισοπαλία η οποία δεν αφήνει κανέναν ευχαριστημένο καθώς ήταν ένα ματς στα μέτρα και των δύο αλλά κανείς δεν νίκησε.
Γαβριήλ στην πρώτη κσι καλύτερη ευκαιρία του Ερμή και Μπαλοτέλι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.Η Ένωση είχε καλλυτερες ευκαιρίες αλλά ο Καικέ έσωδε την εστία του σε 2-3
Το ματς…
Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του α΄ ημιχρόνου ο ρυθμός ήταν καλός . Ερμής και Ένωση μπήκαν με διάθεση στο παιχνίδι, αυτή την διάθεση την διατήρησαν μέχρι και την ανάπαυλα αλλά την μπάλα στα δίχτυα δεν την έβαλαν. Ο Ερμής μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ισορρόπησε η Ένωση και είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, στην πορεία οι γηπεδούχοι και πάλι κράτησαν μπάλα αλλά οι «βυσσινί» επέστρεψαν. Ο Ερμής μπορεί να κράτησε περισσότερο μπάλα αλλά τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες τις είχε η ομάδα του Παραλιμνίου με το συρτό σουτ ου Ντένινγκ που πέρασε παράλληλα με την εστία του Καϊκέ στο 16΄ και την κεφαλιά του ίδιου παίκτη την οποία ο Καϊκέ έβγαλε με εντυπωσιακή απόκρουση στο 36΄. Η Ένωση κατέγραψε άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Μπελόνε στο 19΄ ο οποίος από κοντά δεν βρήκε την μπάλα. Ο Ερμής δεν είχε την μεγάλη ευκαιρία στο α΄ μισό του αγώνα καθώς δεν κατάφερε να μετουσιώσει το κράτημα της μπάλας σε φάσεις μπροστά από την εστία του Πέτρου.
Δεν έκανε φάσεις στο α΄ ημίχρονο αλλά τις έκανε στην επανάληψη ο Ερμής ο οποίος μπήκε δυνατά, άνοιξε το σκορ στο 56΄ με κεφαλιά του Γαβριήλ μετά από μπαλιά του Δημητρίου, πέτυχε και δεύτερο με τον Σιντιμπέ το οποίο ακυρώθηκε σωστά σαν οφσάιντ και έδειξε να επιβάλει τον ρυθμό του. Φυσιολογικά στην πορεία ανέβηκε η Ένωση, είχε την χαμένη ευκαιρία με ποιον άλλον, τον Ντένινγκ στο 67΄, δεν σκόραρε αλλά το έβαλε ο Μπαλοτέλι στο 85΄ και έφερε το ματς στα ίσα. Εκμετλελυτηκε  την μπαλιά του Ιρέπ από αριστερά και το λάθος του ΣΙντιμπέ και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 88΄ ο Ντένιγκ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή και το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ο Ερμής κρατιύσε μπάλα αλλά στην επίθεση δεν ήταν επικίνδυνος και τι γκολ ήρθε απο αμυντικό.

ΕΡΜΗΣ (Μ.Σατσιάς): Καϊκέ, Κυριακίδης, Καραγκούνης, Χολντ, Σιντιμπέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (87΄ Παπαθανασίου), Ρουσιάς (73΄ Παραγκούλκοφ), Κύπρου (68΄ Καμπράλ), ΝτίαςΣτον πάγκο: Φιρινίδης, Αντωνίου, Οκόχ, Καισερλίδης,  Βαλλιάνος, Παντελή

ΕΝΠ (Κ.Φερέρ): Πέτρου, Λουσέρο, Μπελόνε (84΄ Ιρέπ), Ντένινγκ, Θεοδώρου (83΄ Μαρκόσκι), Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Κυριάκου (68΄ Φαν Άνχολντ), Μπάλαζιτς, Φελίπε, ΜπαλοτέλιΣτον πάγκο: Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Κοσμάς, Παναγή, Κολοκούδιας, Στυλιανίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χολντ, Κύπρου, Σιντιμπέ, Καραγκούνης