• 1 Μαΐου, 2024
  • Μπλόκο από τον Ερμή που άναψε κόκκινο στο κακό ΑΠΟΕΛ(0-0)

Μπλόκο από τον Ερμή που άναψε κόκκινο στο κακό ΑΠΟΕΛ(0-0)

By on 4 Οκτωβρίου, 2020 0 3878 Views

Νέο στραβοπάτημα και άσχημη εμφάνιση για για το ΑΠΟΕΛ. Μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη, οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν στο 1-1 με τον μαχητικό Ερμή στο «Αμμόχωστος» και ο προβληματισμός είναι τεράστιος. Η επόμενη μέρα είναι πιο δύσκολη από ποτέ.
Στάθηκε καλά ο Ερμής και πήρε έναν σημαντικό βαθμό ψυχολογίας παίζοντας ασφαλώς με αμυντική τακτική.Μπλόκαρε ο Νίκος Ανδρονίκου το ΑΠΟΕΛ το οποίο γνωρίζει πολύ καλά και δεν του επέτρεψε να φτιάξει ευκαιρίες για γκολ ενώ είχε την μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με το δοκάρι του Ρουσιά, καθώς και άλλη μια προς το τέλος ωστόσο το 0-0 είναι θετικό αποτέλεσμα για τον Ερμή που έπαιξε με πάθος απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο τον οποίο εξουδετέρωσε με την τακτική και τη δύναμη
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Ο Ερμής από το ξεκίνημα έδωσε χώρο στο ΑΠΟΕΛ και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα και μάλιστα κατάφερε να κάνει τους «γαλαζοκίτρινους» να καρδιοχτυπήσουν όταν στο 16ο λεπτό ο Ρουσιάς εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος του Σιέλη  και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η αλήθεια είναι ότι αφυπνίστηκε κάπως η ομάδα του Ουζουνίδη σε εκείνη την φάση και πρόσεξε περισσότερο αμυντικά χωρίς να κάνει λάθος. Την ίσια στιγμή όμως δυσκολευόταν να δημιουργήσει και χάθηκε τουλάχιστον μισό ημίχρονο για να μπορέσει να μπει στην περιοχή του Καϊκέ. Οι φιλοξενούμενοι όπως ήταν φυσιολογικό κέρδισαν κάποια μέτρα, είχαν κάποιες προϋποθέσεις αλλά όχι την μεγάλη ευκαιρία. Τα δύο σουτ του Ατζίλι και κάποιες κάθετες του Ντογκαλά που δεν πέρασαν ήταν αυτά είχαν να επιδείξουν, ενώ ζήτησαν και ένα πέναλτι στην  εκπνοή. Φαίνεται ο Ντίαζ να σπρώχνει τον Μπεν Σαχαρ αλλά ο ρεφ  Χρτσοβαλάντης Θεουλή δεν έκρινε ικανό το σπρώξιμο για πτώση προκείμενου να δείξει την άσπρη βούλα.
Ούτε στην επανάληψη κατάφερε να επιβληθεί το ΑΠΟΕΛ παρά το γεγονός ότι είχε την κατοχή. Τα σουτ ήταν καλύτερα σε σχέση με το α΄ ημίχρονο, και αυτό του Γένσεν, και αυτό του Ντε Βισνέντι αλλά πάλι η μεγάλη ευκαιρία ανήκε στον Ερμή. Αν έβρισκε την μπάλα ο Σάντο στην φάση του 83΄ τότε ούτε βαθμό δεν θα έπαιρναν οι «γαλαζοκίτρινοι». Για άλλο ένα παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ απογοήτευσε, προκύπτει τεράστιος προβληματισμός που αγγίζει και τον προπονητή και τους ποδοσφαιριστές και είναι ξεκάθαρο ότι διανύουν δύσκολες μέρες.Η απογοήτευση από τον αποκλεισμό στην Ευρώπη ,το ροτέισιον που δεν απέδοσε,οι αποχωρήσεις βασικών παικτών επηρέασαν την εικόνα της ομάδας αρνητικά και ασφαλώς δεν είναι καθόλου ευχάριστο το κλίμα στο ΑΠΟΕΛ

ΕΡΜΗΣ (Ν.Ανδρονίκου): Καϊκέ, Καραγκούνης, Δημητρίου, Ρουσιάς (81΄ Παπαθανασίου), Αλαμπρίτης (60΄ Παντελή), Ντίας, Σάντο, Χολντ, Κυριακίδης, Παραγκούλκοφ (67΄ Σιντιμπέ), Πέδρο
Στον πάγκο: Φιρινίδης, Γαβριήλ, Μέιρα, Καμπράλ, Κύπρου, Βαλλιάνος

ΑΠΟΕΛ (Μ.Οουζουνίδης): Σίλβα, Σιέλης, Ζόρζε, Γουίλερ, Ζεράλδες, Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Ντογκαλά (60΄ Ζαχίντ), Ατζίλι (60΄ Εφραίμ), Κλωναρίδης (71΄ Κατσαντώνης), ΣαχάρΣτον πάγκο: Ουζόχο, Σάντος, Λουντέμο, Ανουάρ,  Σατσιάς, Νσούε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντίας/ Σιέλης, Γουίλερ

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης