18 Απριλίου, 2024
  • 18 Απριλίου, 2024
  • Γυρίζουν με σκυμένα κεφάλια.Στο 94΄αποκλείστηκε το ΑΠΟΕΛ από την Σλόβαν με πέναλτι

By on 1 Οκτωβρίου, 2020 0 3299 Views

Σοκ στο φινάλε για το ΑΠΟΕΛ που γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό  από την Σλόβαν μέσα στο Λίμπερετς. Όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε στην ημίωρη παράταση και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζεράλδες έκανε χέρι στην περιοχή, ο Σουηδός ρεφ το είδε, έδειξε την άσπρη βούλα και από εκεί ο Μάρα νίκησε τον Σίλβα και με το 1-0 οι Τσέχοι μπήκαν στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.
Ψυχρολουσία για τους «γαλαζοκίτρινους» που ήταν καλύτεροι αλλά όχι τόσο καλοί για ν απάρουν την πρόκριση χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία και έχασαν από μια ομάδα που δεν έκανε τελική προσπάθεια. Mπορεί το ΑΠΟΕΛ να ήταν καλύτερο από την Σλόβαν αλλά δεν ξεπέρασε το μέτριο η εμφάνιση του και δεν απείλησε τόσο όσο θα έπρεπε γαι να πάρει την πρόκριση ενώ ο Ζεράλδες έδειξε επιπολαιόττηα στη τελευταία φάση κάνοντας χέρι σε μια φάση ακίνδυνη και χωρίς πίεση από αντίπαλο
To ματς…

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι και είχε έναν ορεξάτο Μούσα Τάμαρι ο οποίος προσπάθησε και δημιούργησε προβλήματα στους Τσέχους απόν την αριστερά πλευρά στην οποία τον χρησιμοποίησε ο Ουζουνίδης. Δεν είχε πολλές φάσεις το α΄ ημίχρονο, με τις καλύτερες  να ανήκαν στους «γαλαζοκίτρινους». Η πρώτη μάλιστα ήταν διπλή μόλις στο 3΄ αλλά ούτε ο Νούχιου σε πρώτο χρόνο, ούτε ο Ντε Βινσέντι στην εξέλιξη της φάσης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Η απάντηση ήρθε με την κεφαλιά του Τιτζανί για να ακολουθήσουν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για την ομάδα του Ουζουνίδη. Η κεφαλιά του Νούχιου χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω, ενώ ο Ντογκαλά απέναντι από τον τερματοφύλακα δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Ούτε το δεύτερο μέρος διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Ήταν ακόμα πιο λίγες οι ευκαιρίες αλλά και πάλι για το ΑΠΟΕΛ με αποκορύφωμα την φάση του 52΄ όταν χάθηκε η απίστευτη ευκαιρία με τον Νούχιου από κοντά ο οποίος έστειλε την μπάλα στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Όπως αποδείχθηκε αυτή η φάση στοίχησε καθώς οι Τσέχοι πάγωσαν τον ρυθμό στην πορεία, πήγαν το ματς όπως το ήθελαν, το προσπάθησαν για παράταση αλλά για καλή τους τύχη ο Ζεράλδες έκανε το χέρι στην περιοχή και ο Μάρα το μετέτρεψε σε γκολ. Περιθώρια αντίδρασης δεν είχε το ΑΠΟΕΛ και το κακό έγινε.

90+3΄ Κερδίζει πέναλτι η Σλόβαν σε χέρι του Ζεράλδες.

90+4΄ ΓΚΟΛ. 1-0. Από τα 11 βήματα ο Μάρα νίκησε τον Μιγκέλ Σίλβα και άνοιξε το σκορ.

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ: Ν’Γκουέν, Κοσελνίκ, Κατσαράμπα, Τιτζανί, Μίκουλα, Πέσεκ (79΄ Μάτουσεκ), Μάρα, Χρομάτα, Μπεράν (55΄ Ράμπουσιτς), Χελάλ, Μοσκέρα
Στον πάγκο: Κνομπλόχ, Τζούκας, Ρόντιτς, Φουκάλα, Χαλούς.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σιέλης, Ζόρζε, Ζεράλδες, Νσούε, Ανουάρ, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Ντογκαλά (68΄ Ατζίλι), Τάμαρι (82΄ Κλωναρίδης), Νούχιου
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάντος, Μπεν Σαχάρ,   Μερκής, Γένσεν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κατσαράμπα, Χρομάτα/ Νούχιου, Ντε Βινσέντι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)
ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μεχμέτ Τσουλούμ, Στέφαν Χάλμπεργκ