• ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ
  • ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Ιστορική επιτυχία για τον Κεραυνό! Πήρε πρόκριση στους ομίλους του Basketball Champions League.

By on 24 Σεπτεμβρίου, 2020 0 597 Views

Ιστορική επιτυχία για τον Κεραυνό και την Κυπριακή καλαθόσφαιρα, με την ομάδα του Στροβόλου να επικρατεί στον β’ προκριματικό γύρο της Ντόναρ Γκρόνιγκεν με 60-57 και να εξασφαλίζει την πρόκριση της στους ομίλους του Basketball Champions League.

Είναι η πρώτη φορά που κυπριακή ομάδα καταφέρνει να πετύχει την είσοδο της στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της FIBA, το Basketball Champions League.

Το παιχνίδι απέναντι στην Ντόναρ ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Κυπριακή ομάδα ήταν πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να πετύχει την ιστορική νίκη και την πρόκριση της στους ομίλους του BCL. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Ρόζελ με 18 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε καλά στον αγώνα και στο 5’ ήταν μπροστά με 12-7, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου παρέμεινε μπροστά στο σκορ, το οποίο είχε πάει στο 21-18. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Στο 15’ ο Κεραυνός προηγείτο με 28-24, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου η Ντόναρ ήταν μπροστά με 34-32.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στο γ’ δεκάλεπτο. Ο Κεραυνός στο 25’ ήταν στο +1  (41-40), ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά ο Ρόζελ με δύο βολές και ο Σάιμον Μιχαήλ με λέι απ έφεραν τους «ερυθροκίτρινους» μπροστά με 45-40. Ωστόσο μέχρι το τέλος της περιόδου οι Ολλανδοί κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ με 51-49.

Στο 33:30 το σκορ ήταν στο 53-51 για την Ντόναρ, ενώ ακολούθησαν τρίποντο από τον Μιχαήλ, και δύο λέι απ από τον Ρόρι, όπου έφεραν τον Κεραυνό μπροστά με 58-53 στο 37:00. Έπειτα η Ντόναρ κατάφερε έως το 39:38 να μειώσει σε 58-57, ενώ 14’’ πριν το τέλος ο Γουίλιαμσον με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 59-57 για την Κυπριακή ομάδα. Λίγο πριν το τέλος ο Χάντ με μία ακόμα ελεύθερη βολή έκανε το 60-57, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Μόρετον ήταν άστοχος στο σουτ για τρεις, με τον Κεραυνό να φεύγει με την ιστορική νίκη από το γήπεδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 32-34, 49-51, 60-57